USA. Wygrały na loterii. Matka i córka poleciały w kosmos

Świat
USA. Wygrały na loterii. Matka i córka poleciały w kosmos
YouTube/Virgin Galactic
Po dwóch latach przygotowań, pochodzące z Karaibów 46-letnia Keisha Schahaff i 18-letnia Anastatia Mayers, poleciały w kosmos

To historyczny lot. Podróż, w której brały udział m.in. 46-letnia Keisha Schahaff i jej 18-letnia córka Anastatia Mayers, otwiera erę regularnych lotów turystycznych w kosmos. Kobiety wygrały miejsca na statku na loterii.

W czwartek 10 sierpnia firma Virgin Galactic zrealizowała turystyczny lot w kosmos, który trwał około 40 minut. Wzięły w nim udział m.in. dwie kobiety - matka i córka - które wygrały miejsca na statku w zorganizowanej dwa lata temu loterii.

 

 

Los pozwalający wejść do gry o kosmiczną nagrodę kosztował 10 dolarów (ok. 40 zł). Wzięły w nim udział setki osób z niemal wszystkich krajów. Pieniądze z loterii - zgromadzono łącznie 1,7 mln dolarów - (ok. 6,8 mln zł) przekazano na cele charytatywne.

 

Spełnienie marzeń

Po dwóch latach przygotowań, pochodzące z Karaibów 46-letnia Keisha Schahaff i 18-letnia Anastatia Mayers, wyruszyły w wymarzoną podróż. Są pierwszymi w historii matką i córką, które zobaczyły kosmos. 

 

W rozmowie z DailyMail.com Keisha zdradziła, że o locie w kosmos marzyła od wczesnego dzieciństwa. Już jako dwulatka uwielbiała patrzeć w niebo i obserwować gwiazdy. 

 

- Gdy dorastałam, moje zainteresowanie eksploracją kosmosu nasiliło się i chciałam zostać astronautką. Wszystko, co było związane z kosmosem, rozpalało moją ciekawość. Pochłaniałam czasopisma, oglądałam filmy science-fiction i oglądałam filmy związane z kosmosem - powiedziała.

 

ZOBACZ: Prof. Grzegorz Wrochna z Polskiej Agencji Kosmicznej: Wchodzimy do kosmosu bardzo intensywnie

 

Kobieta, która wygrała los, zdradziła, że początkowo w podróż chciała zabrać swoją przyjaciółkę. Ta jednak urodziła w tym czasie dziecko, Keisha więc postanowiła zabrać swoją wówczas 16-letnią córkę. 

 

Obie przeszły długie szkolenie przygotowujące je zarówno fizycznie, jak i psychicznie do wyprawy. Pytana o obawy związane z ekstremalną turystyką, w kontekście tragedii, jaka spotkała członków ekspedycji OceanGate do wraku Titanica, Keisha stwierdziła, że jest "całkowicie podekscytowana", a wspomniane zdarzenie nie wpłynęło na jej decyzje.

 

Pierwszy olimpijczyk w kosmosie

Wśród innych członków załogi, którzy w czwartek ruszyli w kosmos,był m.in. 80-letni Jon Goodwin z Newcastle w Wielkiej Brytanii. Brytyjczyk przeszedł do historii jako pierwszy olimpijczyk w kosmosie, jest też drugą osobą z chorobą Parkinsona, uczestniczącą w takiej podróży. 

 

pgo/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie