Dzieje się na rynku cebuli. Co dalej z cenami?

Agro
Dzieje się na rynku cebuli. Co dalej z cenami?
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
Rynek cebuli w Polsce

Światowy rynek cebuli wszedł na ścieżkę dynamicznych zmian. Nieprzewidywalna pogoda popsuła plany rolnikom z wielu krajów. Korzystają na tym inni producenci, którzy są w stanie zaoferować produkty wysokiej jakości i w dużych ilościach. Jak to wszystko przekłada się na ceny cebuli w Polsce?

Niska jakość cebuli z Holandii I Hiszpanii

Globalnymi liderami w produkcji cebuli są Chiny, Indie, Stany Zjednoczone i Egipt. Największe znaczenie dla europejskiego rynku mają z kolei Holendrzy, Hiszpanie, Niemcy, Polacy, Francuzi, Brytyjczycy, Belgowie i Austriacy. I to właśnie sytuacja u liderów z naszego kontynentu wprowadziła największe zamieszanie w wycenie cebuli.

 

Jak wskazują specjaliści, plony rośliny są w tym roku zróżnicowane. W Niderlandach obserwuje się spadek jakości warzyw, co należy wiązać z późnym zasiewem wywołanym niskimi temperaturami. Niewiele z nich nadaje się do przechowania, co może znacząco podbić już wysokie ceny w okresie zimowym. Obecnie za kilogram musimy zapłacić około 0,5 euro.

 

ZOBACZ: Koszenie międzyplonów a ekoschematy. Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

 

Susza z początku sezonu oraz ulewne deszcze w kolejnych fazach rozwoju roślin, wpłynęły na złą jakość cebuli w Hiszpanii. Zbierane aktualnie plony przeznaczane są głównie na cele przemysłowe. W uzyskaniu dobrych wyników nie pomogła także obserwowana pod koniec lipca infekcja mączniakiem rzekomym. 

Zapasy utrzymują się na niskim poziomie od kwietnia, co z kolei powoduje przewagę popytu nad podażą. Wszystko to sprawia, że obecnie za cebulę różnej jakości płaci się od 0,40 do 0,50 euro za kilogram.

Problemem są także niskie zbiory w Niemczech, Austrii i Włoszech

Mimo, że zbiory w Niemczech jeszcze się nie skończyły, obserwuje się ich niski wolumen. Problem jest szczególnie silnie odczuwany we wschodniej części kraju, gdzie intensywne opady deszczu uniemożliwiły terminowe ukończenie prac. W Niemczech zachodnich zauważalny jest z kolei zwiększony udział cebul ponadwymiarowych (powyżej 70 mm). Jedyną pozytywną informacją jest nieznaczne zwiększenie areału uprawy cebuli żółtej. Na początku 38. tygodnia za oczyszczoną, posortowaną i zapakowaną do skrzynek cebulę płacono w granicach od 0,45 do 0,50 euro za kilogram.

 

Podobny pułap cenowy jest obecnie odnotowywany w Austrii. Analogicznie jak w Niemczech spodziewane są niższe zbiory od ubiegłorocznych. Działalność eksportowa prowadzona jest na małą skalę i nie należy spodziewać się jej rozwoju w okresie zimowym. W tym aspekcie swoją pozycję ma poprawić Francja. Dobre plony, średnie rozmiary cebul oraz wysokie ceny skłaniają hodowców do sprzedaży produktów na zewnątrz kraju, w tym do Hiszpanii, Indii oraz Włoszech.

 

ZOBACZ: Rząd Rumunii porozumiał się z Ukrainą w sprawie importu zbóż

 

Największy spadek wolumenu produkcji prognozowany jest właśnie w ojczyźnie Galileusza. Według wstępnych szacunków zbiory cebuli żółtej mają być niższe o około 50%, z kolei czerwonej i białej o 40%. Główną przyczyną spadku produkcji jest pogoda, jaką obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Obecnie za kilogram pakowanej cebuli należy zapłacić nawet 1 euro!

Zakaz eksportu cebuli z Egiptu sporo zmienił na rynku

Niedobór lokalnych zbiorów był przyczyną rozwoju eksportu cebuli z Egiptu. W okresie od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku wyniósł on w Europie 128 tysięcy ton, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w ostatnich trzech sezonach. Tymczasem w środę 20 września rząd egipski ogłosił 3-miesięczny zakaz eksportu cebuli. 


W uzasadnieniu powołano się na gwałtownie rosnące ceny wewnątrz kraju. Według dziennika Al Ahram, cena cebuli wzrosła do 35 funtów egipskich za kilogram, czyli o 8 funtów więcej niż w lipcu i 12 funtów więcej niż rok wcześniej. Wpływ na tę sytuację ma zmniejszenia powierzchni upraw, rosnący eksport oraz dewaluacji funta egipskiego (o aż 48%).

Ceny cebuli na Ukrainie

Wraz z początkiem bieżącego tygodnia zaczęły rosnąć ceny cebuli na Ukrainie. Rolnicy rozpoczęli proces bilansowania w związku z dużym popytem hurtowni oraz sieci handlowych. Część z tak transferowanych zasobów przeznaczona jest na przechowanie roślin wysokiej jakości.

 

W ten sposób handlowcy chcą zwiększyć swoje zyski w okresie zimowym. W efekcie podaż cebuli do bieżącej sprzedaży spadła, co przekłada się na ceny. Obecnie w zależności od typu płaci się 0,25–0,41 USD za kilogram, czyli średnio o 26% droższej niż w poprzednim tygodniu. Jest to jednak nadal blisko dwukrotnie taniej niż we wrześniu ubiegłego roku.

 

Jednocześnie warto zauważyć, że zbiory nadal trwają i nie jest wykluczone, że obecne poruszenie na rynku to tylko zjawisko przejściowe. Wraz ze zwiększeniem podaży ceny powinny powrócić do stanu z okolić 36. tygodnia 2023 roku.

Prognozy cen cebuli w Polsce – jak kształtują się scenariusze cenowe na wrzesień i początek października?

Polscy rolnicy zajmujący się uprawą cebuli liczbą na powtórkę z zeszłego roku. Pod koniec okresu zimowego za kilogram warzywa płacono prawie 5 złotych! Wiązało się to z niską podażą, w tym także niewielkim importem z zagranicy. W tym roku jest jednak inaczej. Słabsze plony w Holandii (której udział w imporcie do Polski wynosił w 2022 roku aż 84%), a co za tym idzie mniejszy wolumen wysyłany na rynki zewnętrzne, jest rekompensowany przez transport cebul z Uzbekistanu czy Mołdawii, które oferowane są już po 1,30–1,50 złotych za kilogram.

 

ZOBACZ: Kontrowersyjny preparat z zezwoleniem na kolejne 10 lat? Trwają prace KE

 

Nie pozostaje to bez echa dla polskich producentów. Średnia cena cebuli białej pozostaje stabilna i wynosi w hurcie 1,50–2,00 złotych za kilogram. Nieco więcej płaci się za cebulę czerwoną - 2,4–3,0 złotych za kilogram. Oferowane stawki są zatem nieznacznie niższe niż rok temu. Zdaniem specjalistów różnica w wycenie będzie się tylko pogłębiać.

 

Rekordów zatem nie należy się spodziewać, niemniej prawdopodobieństwo wystąpienia wysokich cen cebuli w okresie zimowo-jesiennym jest nadal wysokie.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie