Rząd Rumunii porozumiał się z Ukrainą w sprawie importu zbóż

Agro
Rząd Rumunii porozumiał się z Ukrainą w sprawie importu zbóż
Polsat News
Zgoda w sprawie importu zboża w Rumunii

We wtorek 19 września rumuński minister rolnictwa Florin-Ionuț Barbu oświadczył, że ukraińskie zboża nie będą eksportowane do Rumunii przez kolejne 30 dni. W tym czasie oba kraje mają doprecyzować warunki tzw. licencjonowanego eksportu. Co warto podkreślić – będzie on możliwy tylko w uzasadnionych przypadkach.

Rumunia nie przychyla się do decyzji Unii, ale stawia na dialog

W zeszły piątek (15.09.23) Komisja Europejska podjęła decyzję o nieprzedłużaniu embarga na import z Ukrainy części produktów rolno-spożywczych: kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy. Rumunia zdecydowała, że nie przychyli się do zaleceń Brukseli. 


Decyzja ta ma na celu ochronę rumuńskich rolników oraz rynku rolnego. Zakaz ma być jednak podtrzymany tylko przez najbliższy miesiąc, Rumunia postawiła bowiem własne warunki, które mogą doprowadzić do przywrócenia importu. Jak wynika z podanych informacji, Bukareszt oraz Kijów mają przez następne 30 dni wypracować plan licencjonowania importu.

Licencja na zboże z Ukrainy w Rumunii

Jak ma wyglądać import zboża do Rumunii z Ukrainy? Wspomniany licencjonowany import ma być możliwy wtedy, gdy będzie to uzasadnione. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku rolników, którzy deklarują deficyt pasz. Co więcej, licencje mają być wydawane tylko po zbadaniu próbek zboża przez resort rolnictwa i tamtejsze służby weterynaryjne. 

 

ZOBACZ: Embargo może być utrzymane przez długi czas! Mocne słowa premiera


O zezwolenie będą mogli się ubiegać hodowcy trzody chlewnej i producenci oraz firmy zajmujące się przetwórstwem zboża. Nie zostaną one wydane jednak handlowcom i pośrednikom w handlu zbożem. Warto zaznaczyć, że podobne licencje mają obowiązywać także eksporterów po stronie ukraińskiej, jednak taka propozycja będzie wymagała akceptacji Komisji Europejskiej. 


Władze Rumunii pokazują jednocześnie, że nawet w tak napiętej sytuacji dialog jest możliwy. Co za tym idzie, Kijów nie złożył na tamtejszy rząd żadnej skargi ani nie zagroził kolejnymi ograniczeniami w handlu.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie