Koszenie międzyplonów a ekoschematy. Ministerstwo rozwiewa wątpliwości

Agro
Koszenie międzyplonów a ekoschematy. Ministerstwo rozwiewa wątpliwości
zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
międzyplony a ekoschematy

Siew międzyplonów jest chętnie wybieranym wariantem przez rolników otrzymujących dopłaty w ramach ekoschematów i działań rolno-środowiskowo-klimatycznych. Pewne wątpliwości wzbudza przy tym możliwość ich koszenia z przeznaczeniem na paszę. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło odpowiedzi w tym zakresie.

Koszenie międzyplonów możliwe pod pewnymi warunkami

Zapytanie w sprawie możliwości koszenia międzyplonów przesłała Wielkopolska Izba Rolnicza, która opublikowała również na swojej stronie internetowej odpowiedź otrzymaną z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Urzędnicy zauważyli, że przepisy regulujące kwestię utrzymania międzyplonów w ramach norm GAEC i praktyk ekoschematu nie przewidują zakazu prowadzenia wypasu na międzyplonach czy ich koszenia, także z przeznaczeniem na paszę w związku z suszą rolniczą. Warunkiem jest jednak pozostawienie „wystarczającej okrywy roślinnej w celu zachowania jej skuteczności w pełnieniu określonych funkcji” (dotyczy to m.in. ograniczenia wymywania składników nawozowych z gleby do wód i zwiększanie bioróżnorodności).

 

ZOBACZ: Nadchodzi koniec paliw stałych? UE wydaje nowe przepisy dotyczące smogu

 

Nieco inaczej wygląda to w przypadku obowiązujących wciąż Działań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020). W wariancie 2.1 Międzyplony nie przewidziano zasadniczo możliwości koszenia roślin, jednak możliwe jest przeznaczanie na paszę roślin jarych jesienią, a roślin ozimych lub mieszanek roślin ozimych i jarych wiosną w przypadku uzyskania zgody od doradcy rolnośrodowiskowego.

 

Urzędnicy zaznaczają również, że za ustalenie warunków kwalifikowalności w przypadku płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych lub bezpośrednich odpowiada kierownik powiatowego biura ARiMR.

Międzyplony a ekoschematy

Siew międzyplonu ozimego pozwala na uzyskanie 5 punktów w ramach ekoschematu rolnictwo węglowe, w związku z tym jest często wybieranym wariantem przez rolników. 


Międzyplon powinien być wysiewany z mieszanek przynajmniej dwóch gatunków. Należy go utrzymywać przynajmniej od 1 października do 15 lutego następującego roku. Międzyplony znajdują również zastosowanie w ramach Działań rolno-środowiskowo-klimatycznych – wariant 2.1. Międzyplony.


Wysiew międzyplonów może być również pomocny w zakresie spełnienia warunkowości w ramach normy GAEC 6 – utrzymanie okrywy ochronnej gleby, GAEC 7 – zmianowanie upraw i GAEC 8 – minimalny udział powierzchni gruntów ornych wykorzystanych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie