100% rekompensaty FOR! Rozporządzenie weszło w życie

Agro
100% rekompensaty FOR! Rozporządzenie weszło w życie
Pixabay/Bru-nO
W życie weszło rozporządzenie dotyczące rekompensaty (zdjęcie ilustracyjne)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazał w rozporządzeniu procentową stawkę do ustalenia wysokości rekompensaty wynikającej z Ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa. Już teraz wydawane są decyzje w tej sprawie.

Stawka rekompensat ustalona

16 września 2023 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 14 września 2023 r. w sprawie procentowej stawki stosowanej do ustalenia w 2023 r. wysokości rekompensaty. W tym roku została ona ustalona na poziomie 100%. 

 

ZOBACZ: Embargo może być utrzymane przez długi czas! Mocne słowa premiera


Rekompensaty są wypłacane na podstawie Ustawy z dnia 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa, która weszła w życie 1 lipca 2023 roku. W celu obsługi wniosków budżet KOWR (Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa) został zasilony kwotą 50 mln zł z budżetu państwa.

Kto może otrzymać rekompensatę?

Wsparcie mogą otrzymać producenci rolni, którzy w 2022 roku nie otrzymali zapłaty za produkty rolne w związku z niewypłacalnością podmiotów skupujących. Wnioski rolników przyjmowano pomiędzy 1 a 31 sierpnia 2023 roku. 

 

ZOBACZ: Ceny pszenicy i kukurydzy – mamy nowe prognozy! Co czeka rolników?


Dotyczy to więc sytuacji, w których podmiot zajmujący się skupem, obróbką, przetwórstwem czy przechowywaniem produktów rolnych ogłosił upadłość, ale także jeśli miało miejsce oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości, umorzono postępowanie upadłościowe, otwarto postępowanie restrukturyzacyjne, wydano decyzję o zakazie wykonywania działalności lub doszło do wykreślenia podmiotu będącego osobą fizyczną z CEIDG.

KOWR rozpatruje wnioski

Decyzje w sprawie udzielenia rekompensat będą wydawane pomiędzy 15.09 a 30.09.2023 roku. Za ich rozpatrywanie i wypłatę środków odpowiedzialne są właściwe ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania Krajowe Ośrodki Wsparcia Rolnictwa. Oddziały terenowe odpowiadają również za ustalenie powstałej wierzytelności. 

 

ZOBACZ: To ostatni moment, by otrzymać dotację. Można zgarnąć nawet 10 tys. PLN!


Należy pamiętać, że rekompensata dotyczy jedynie kwot netto nieopłaconych faktur VAT oraz faktur VAT RR. Wraz z wypłatą rekompensaty wierzytelność producenta rolnego przechodzi na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie