Biden walczy z Chinami. Uznaje nowe państwa

Świat
Biden walczy z Chinami. Uznaje nowe państwa
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS
Joe Biden z przedstawicielami państw Forum Wysp Pacyfiku

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że jego kraj uzna położone na Pacyfiku Niue i Wyspy Cooka za niepodległe państwa. Zapowiedział również, że na obu terytoriach otwarte zostaną amerykańskie ambasady. Decyzja, ogłoszona podczas spotkania z liderami państw członkowskich Forum Wysp Pacyfiku, jest częścią rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami o wpływy w regionie.

W przeszłości Niue i Wyspy Cooka były terytoriami zależnymi Nowej Zelandii. Dziś mają status terytoriów stowarzyszonych, które mogą nawiązywać relacje dyplomatyczne z innymi krajami, nie są jednak powszechnie uznawane za niepodległe.

 

Choć przedstawiciele obu terytoriów uczestniczą w pracach Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie mają statusu członkowskiego.

Biden spełnia obietnice

Joe Biden zapowiedział uznanie Niue i Wysp Cooka za niepodległe już w 2022 roku. Deklaracja prezydenta USA stanowi więc potwierdzenie wcześniejszej decyzji i krok w stronę jej realizacji. Ogłoszona została podczas spotkania Bidena z liderami państw należących do Forum Wysp Pacyfiku, które odbyło się w poniedziałek w Białym Domu.

 

ZOBACZ: Modernizacja polskiej armii. USA udzieliły kluczowej pożyczki


To posunięcie ma nie tylko cele symboliczne. Stanom Zjednoczonym zależy przede wszystkim na zbliżeniu z państwami Indo-Pacyfiku ze względu na regionalną rywalizację o wpływy z Chinami.

Biden: "To krok ku wolności i suwerenności Indo-Pacyfiku"

Podczas przemowy Biden stwierdził, że ten ruch pomoże zapewnić "wolność i suwerenność Indo-Pacyfiku".


Dodatkowo wśród celów współpracy wymienił: walkę z kryzysem klimatycznym, ochronę granic morskich, przeciwdziałanie nielegalnym i nieuregulowanym połowom, a także budowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

 

ZOBACZ: Media: USA dostarczą Ukrainie pociski ATACMS


- Wiemy, że w nadchodzących latach znaczna część historii świata zostanie napisana przez Pacyfik. Jesteśmy to winni następnemu pokoleniu, aby pomóc wspólnie napisać tę historię, wykonać ciężką, historyczną pracę - powiedział.


Poza uznaniem Niue i Wysp Cooka Biden zapowiedział również m.in. budowę nowych ambasad na Tonga i Wyspach Salomona, wsparcie amerykańskiej straży przybrzeżnej dla lokalnych jednostek w celach szkoleniowych, jak również dwukrotne zwiększenie wymiany studenckiej między Stanami Zjednoczonymi i krajami regionu.

To część rywalizacji z Chinami

Działania Stanów Zjednoczonych stanowią reakcję na poczynania Chin w regionie. Państwo Środka rości sobie bowiem prawa do wód będących w świetle prawa międzynarodowego pod kontrolą innych państw, jak również dopuszcza się nielegalnych połowów na wodach międzynarodowych.

 

ZOBACZ: Doradca prezydenta USA: Chiny przygotowują się do wojny ze Stanami Zjednoczonymi


Chiny próbują się również zbliżyć do państw regionu, oferując im współpracę gospodarczą i polityczną. W 2023 roku Chiny podpisały porozumienie dotyczące bezpieczeństwa z Wyspami Salomona, zakładające m.in. wsparcie chińskiej policji dla tamtejszych służb w przypadku wystąpienia zamieszek.


Ze swojej strony Stany Zjednoczone także są w regionie bardzo aktywne militarnie. Raport przedstawiony w bieżącym roku przed Kongresem wskazuje, że na Indo-Pacyfiku jest 66 amerykańskich baz wojskowych. Do Stanów Zjednoczonych należą również położone w regionie Mariany Północne, Guam i Samoa Amerykańskie.

Kajetan Leśniak/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie