Doradca prezydenta USA: Chiny przygotowują się do wojny ze Stanami Zjednoczonymi

Świat
Doradca prezydenta USA: Chiny przygotowują się do wojny ze Stanami Zjednoczonymi
Chinamil.com.cn
Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

Chiny aktywnie przygotowują się do wojny ze Stanami Zjednoczonymi o czym świadczą zawłaszcza dane wywiadu - twierdzi John Bolton. Były doradca prezydenta Donalda Trumpa jest przekonany, że Pekin będzie dążył do konfrontacji militarnej.

Zdaniem współpracownika byłego prezydenta USA, cytowanego przez "The Telegraph", kwestia bardzo prawdopodobnej wojny z Chinami jest sprawą ponadpartyjną.

 

Wśród amerykańskich polityków istnieje konsensus co do zagrożenia, której powstaje na skutek polityki władz w Pekinie.

 

- To zagrożenie nie ogranicza się do spraw wojskowych, ale rozciąga się także na politykę i gospodarkę. W ciągu ostatniej dekady zdawaliśmy sobie sprawę z tego zagrożenia w różnym tempie. W wielu przypadkach niebezpiecznie powoli ocenialiśmy wielkość i zakres zagrożeń - stwierdził.

 

Według Johna Boltona, Biały Dom i cała amerykańska elita polityczna powinna przyjrzeć się problemowi pogłębienia uzależnienie Europy od chińskiego rynku.

 

ZOBACZ: USA zatwierdziły potencjalną sprzedaż uzbrojenia Polsce. Transakcja za miliardy dolarów

 

- Ostra prawda jest taka, że Chiny od dziesięcioleci toczą wojnę gospodarczą z Zachodem. Kradną własność intelektualną (...) izolują swoje krytyczne rynki krajowe od zagranicznej konkurencji, wykorzystując jednocześnie otwartość Zachodu - podkreślił.

 

- Właściwie zrozumienie zagrożenia Chin przez całe społeczeństwo i zdecydowane zaangażowanie się w jego porażkę oznacza, że Zachód może pokonać egzystencjonalne zagrożenie XXI wieku - dodał.

Ostrzeżenie przed wojną

Wypowiedź Johna Boltona na temat agresywnych planów Chin wobec USA to kontynuacja narracji podniesionej przez sekretarza sił powietrznych USA Franka Kendalla.

 

Kilka dni temu w specjalnym oświadczeniu dla mediów urzędnik jasno stwierdził, że istnieją sygnały wskazujące na zagrożenie płynące z Państwa Środka.

 

- Wywiad nie może być jaśniejszy. Nie mogę powiedzieć, jakie są ich prawdziwe intencje, ale Chiny przygotowują się do wojny i to wojny ze Stanami Zjednoczonymi - przekonywał.

Marcin Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie