Włosi poderwali F-35 w Polsce. Wszystko z powodu rosyjskich myśliwców

Polska
Włosi poderwali F-35 w Polsce. Wszystko z powodu rosyjskich myśliwców
X/NATO Air Command
Myśliwiec F-35

Poderwano dwa myśliwce F-35 sił powietrznych Włoch stacjonujące w Polsce w ramach operacji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej państw NATO. O powodach tego działania polsatnews.pl opowiedział ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Informację tę podała w poniedziałek agencja Ansa, informując, że dwa samoloty - prawdopodobnie rosyjskie - eskortowano poza obszar powietrzny NATO.

 

Do akcji doszło w czwartek po południu. Wykorzystano myśliwce z bazy w Malborku.

 

Polsatnews.pl zapytał o to zdarzenie wojsko.


- Rzeczywiście, była sytuacja, że para dyżurna została poderwana. Samoloty nie były przechwytywane, rosyjskie myśliwce Su-30 operowały w przestrzeni międzynarodowej - przekazał w rozmowie z portalem ppłk Jacek Goryszewski, rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Maszyny nie miały kontaktu z kontrolą ruchu lotniczego.

Rosyjskie myśliwce nad terytorium Danii

To kolejna taka operacja od czasu napaści Rosji na Ukrainę.

 

Przypomnijmy zdarzenie z połowy sierpnia. Myśliwce NATO przechwyciły wtedy nad terytorium Danii dwa rosyjskie bombowce. Samoloty leciały w kierunku Holandii.

 

ZOBACZ: Rosyjskie bombowce przechwycone nad Danią. Poderwano myśliwce 


Gdy samoloty zbliżyły się do przestrzeni powietrznej krajów Beneluksu, z bazy lotniczej w holenderskim Volkel poderwano dwa myśliwce F-16.

 

Z informacji przekazanej przez holenderskie ministerstwo obrony wynikało, że do akcji włączyły się maszyny duńskich sił zbrojnych, które ostatecznie przechwyciły rosyjskie maszyny nad terytorium Danii. 

 

"Bombowce zawróciły" - czytamy w komunikacie. 

 

Myśliwce NATO regularnie wylatują też na rutynowe misje wzdłuż granic Sojuszu, aby zapewnić ochronę ludności i terytoriów NATO.

ac/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie