Media: USA dostarczą Ukrainie pociski ATACMS

Świat
Media: USA dostarczą Ukrainie pociski ATACMS
Wikimedia Commons/domena publiczna
Rakiety mają zasięg 300 km

Prezydent Joe Biden zadeklarował w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim, że Ukraina otrzyma pociski ATACMS - informuje NBC News. To broń rakietowa o zasięgu 300 kilometrów, o którą Kijów prosił Waszyngton od wielu miesięcy.

Informację o przekazaniu broni podała jako pierwsza NBC News, powołując się na trzech urzędników i źródło w Kongresie. Kijów ma otrzymać "niewielką liczbę" pocisków. 

 

Do tej pory Waszyngton wstrzymywał się z dostawami systemów ATACMS. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Stany Zjednoczone po pierwsze nie chciały drażnić Moskwy atakami na jej terytorium, nowe pociski z pewnością zostaną użyte do atakowania takich celów. Ich zasięg sięga 300 kilometrów.

Wątpliwości Amerykanów

Jeszcze w lipcu "Washington Post" wskazywał, że USA boją się też o osłabienie własnego potencjału w przypadku ewentualnego konfliktu. W ich armii ATACMS mają zostać zastąpione systemami PrSM o większym zasięgu. Uzbrojenie ma wejść na stan armii amerykańskiej do końca 2023.

 

ZOBACZ: Ukraińcy pokazali broń, którą całkowicie zniszczą Most Krymski

 

ATACMS mogą uderzyć w kluczowe dla Rosjan punkty, które do tej pory były poza zasięgiem ukraińskiej armii. To pociski balistyczne określane jako broń precyzyjnego rażenia.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie