Modernizacja polskiej armii. USA udzieliły kluczowej pożyczki

Świat
Modernizacja polskiej armii. USA udzieliły kluczowej pożyczki
X/ 18 Dywizja Zmechanizowana/ sierż. Aleksander Perz
Polskie czołgi Abrams

Departament Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone udzieliły Polsce pożyczki bezpośredniej w kwocie dwóch miliardów dolarów. Pieniądze trafią do Polski w ramach zagranicznego funduszu wojskowego w celu wsparcia modernizacja polskiego wojska.

W komunikacie Departament Stanu wskazuje, że udzielenie pożyczki Stany Zjednoczone ogłaszają "z dumą". "Polska jest niezłomnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - czytamy w oświadczeniu.

 

Amerykanie podkreślają, że Polska wykazała "żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę". W komunikacie podkreślono też znaczenie dotychczasowych działań na rzecz modernizacji polskiego wojska, w tym przezbrojenie armii z systemów radzieckich na zachodnie.

 

 

Departament Stanu zauważa też, że Polacy goszczą u siebie siły sojusznicze, w tym grupę bojową NATO pod dowództwem amerykańskiego Dowództwa V Korpusu. Polscy żołnierze aktywnie uczestniczą również w misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego w całym regionie.

Polska wśród "najważniejszych partnerów"

Ponadto Amerykanie podkreślają, że pożyczki FMF, czyli zagranicznego funduszu wojskowego, są przeznaczone dla "najważniejszych partnerów" we współpracy dla bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ: Media: USA dostarczą Ukrainie pociski ATACMS

 

"Wpływy z pożyczki w dalszym ciągu będą wspierać wysiłki Polski na rzecz modernizacji wojskowej, znacząco przyczyniając się do wzmocnienia obrony i odstraszania wschodniej flanki NATO" - zaznacza Departament Stanu USA.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie