Będzie wsparcie dla sadowników! Kiedy i gdzie należy składać wnioski?

Agro
Będzie wsparcie dla sadowników! Kiedy i gdzie należy składać wnioski?
Pixabay/JerzyGorecki
Pomoc finansowa dla sadowników (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że już wkrótce zostanie uruchomiona pomoc finansowa dla sadowników, których plony ucierpiały na skutek huraganów, gradobicia czy wiosennych przymrozków. Co trzeba wiedzieć?

Ile wyniesie pomoc finansowa dla sadowników w 2023 roku?

Podstawą prawną jej udzielenia jest § 13 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

 

ZOBACZ: Jak uratować usychającą borówkę? Czy konieczne są opryski?


Od 05.10.2023 do 21.10.2023 producenci rolni będą mogli składać wniosek o pomoc w lokalnych punktach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Deklarowana przez Ministerstwo kwota wsparcia wynosi 5000 złotych na 1 hektar powierzchni owocujących upraw drzew owocowych.


Należy podkreślić, że procentowy udział szkód na powierzchni występowania musi przekraczać 70%. 

W jaki sposób będzie udzielana pomoc? 

Ustawodawca zdecydował się na dwie funkcjonujące równorzędnie formy:


- w ramach wsparcia de minimis – jeśli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30% średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat bazującej na okresie ostatnich 5 lat (z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej),


- poza formułą de minimis – gdy procentowy udział szkód przekracza 30% średniej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej uwzględniającej 5 ostatnich lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej. 

 

ZOBACZ: Sezon na śliwki w pełni. Sprawdzamy ceny

 

Sadownicy muszą też pamiętać o tym, że łączna kwota pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość 15 tys. euro (po przeliczeniu na złotówki). Suma wsparcia podlega również pomniejszeniu o 50% dla rolników, którzy nie posiadają polisy ubezpieczeniowej dla co najmniej 50% powierzchni upraw, jednak z wyłączeniem łąk i pastwisk.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie