Pomoc dla grup producentów rolnych. Ruszył nabór wniosków

Agro
Pomoc dla grup producentów rolnych. Ruszył nabór wniosków
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach nowego programu pomocowego adresowanego do grup producentów rolnych. Poniżej przeczytasz, kto i na jakich zasadach może otrzymać dofinansowanie.

4 września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków w ramach programu "Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych". Interwencja jest realizowana w ramach uchwalonego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

 

Wnioski można składać do 3 października wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

 

ZOBACZ: Nabór wniosków dla podmiotów obracających zbożem wydłużony. Do kiedy można składać dokumenty?

Kto może ubiegać się o środki?

Środki mogą uzyskać nowe grupy producentów rolnych, które zostały uznane po 1 stycznia 2023 roku na podstawie Ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych lub ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Jak podkreśla ustawodawca, wsparcie nie dotyczy zrzeszających się producentów drobiu, warzyw i owoców czy produktów pszczelich.

Jakie środki można otrzymać?

Pomoc dla organizacji producentów i grup producentów rolnych polega na wypłacie środków przez pierwsze pięć lat działania grupy lub organizacji producentów rolnych. Wsparcie wynosi:

  • w pierwszym roku 10 proc. przychodów netto,
  • w drugim roku działania 9,5 proc. przychodów netto,
  • w trzecim roku działania 9 proc. przychodów netto,
  • w czwartym roku 8,5 proc. przychodów netto,
  • w piątym roku 8 proc. przychodów netto.

Przy wypłatach obowiązuje również limit: w przypadku grup producentów wynosi równowartość 60 tys. euro rocznie (maksymalnie 6 tys. euro na jednego członka grupy). Organizacje producentów mogą liczyć maksymalnie na 100 tys. euro rocznie.

 

ZOBACZ: Ekoschematy 2023: jakie prace polowe trzeba udokumentować w czasie żniw i bezpośrednio po nich?

 

Pod uwagę bierze się przychody netto ze sprzedaży produktów rolnych, na podstawie których doszło do uznania organizacji lub grupy producentów rolnych, a także produktów przetworzonych wytworzonych z produktów lub grupy produktów.

 

Co warto podkreślić, odbiorca nie może być małżonkiem beneficjenta lub podmiotem powiązanym z nim osobowo, a także kapitałowo.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie