Rosja: Amerykanin Paul Whelan więziony od czterech lat. Kreml pokazał go na nagraniu

Świat
Rosja: Amerykanin Paul Whelan więziony od czterech lat. Kreml pokazał go na nagraniu
Flickr/Alper Cugun/CC BY 2.0, RT
Paul Whelan jest przetrzymywany w Rosji od ponad czterech lat

W sieci pojawiło się nowe nagranie, przedstawiające Amerykanina Paula Whelana, przetrzymywanego w Rosji od ponad czterech lat. Były żołnierz piechoty morskiej został oskarżony przez Moskwę o szpiegostwo i skazany w 2020 roku na 16 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Od tego czasu USA apelują o jego uwolnienie.

Na nagraniu opublikowanym przez kremlowską telewizję RT widać Paula Whelana w stroju więziennym. Amerykanin pojawia się na kilku ujęciach w różnych częściach kolonii karnej. Widzimy, jak korzysta z maszyny do szycia czy je w stołówce.

 

- Rozumiecie, że kiedy mówię, że nie mogę udzielić wywiadu, oznacza, że nie mogę odpowiedzieć na żadne pytania - mówi Paul Whelan w propagandowym nagraniu.

 

Po opublikowaniu materiału w RT brat przetrzymywanego Amerykanina - David Whelan - powiedział, że po raz pierwszy od czerwca 2020 roku widzi, jak jego krewny obecnie wygląda.

 

ZOBACZ: Reporter Evan Gershkovich przetrzymywany w moskiewskim więzieniu za szpiegostwo. Grozi mu 20 lat

 

W oświadczeniu przesłanym mediom David Whelan napisał, że ekipa RT, aby sfilmować jego brata, pojawiła się w więzieniu w maju. Dodał, że "personel więzienia zemścił się na nim, gdy nie udzielił wywiadu".

 

- Chciałbym widzieć Paula w lepszych okolicznościach. Ale dobrze było go znowu zobaczyć i dostrzec walkę w jego oczach. Dobrze wiedzieć, że Paul pozostaje nieugięty - powiedział brat byłego żołnierza piechoty morskiej.

 

Stany Zjednoczone wzywają do uwolnienia Paula Whelana

Jak mówił CNN informator, na początku sierpnia sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z Whelanem. Rząd USA jest przekonany, że  były żołnierz jest bezprawnie przetrzymywany.

 

Stanom Zjednoczonym nie udało się uwolnić mężczyzny w ramach wymiany więźniów, w wyniku której w 2022 roku wróciło do domu dwóch innych nielegalnie uwięzionych Amerykanów - Trevor Reed w kwietniu i Brittney Griner w grudniu.

 

- Administracja Bidena przedstawiła propozycje uwolnienia Whelana, ale Rosja nie odpowiedziała w sposób merytoryczny - mówili CNN amerykańscy urzędnicy.

 

ZOBACZ: USA. Więziony w Rosji Amerykanin wraca do domu w zamian za uwolnienie rosyjskiego pilota

 

- Brak reakcji ze strony Kremla oraz bezprawne zatrzymanie reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha na początku 2023 roku, zmusiły Stany Zjednoczone do poszukiwania kolejnej oferty możliwej do przedstawienia Moskwie - przekazał wysoki urzędnik administracji Bidena.

"Zostałem aresztowany za przestępstwo, które nigdy nie miało miejsca"

Jak donosiło CNN na początku 2023 roku, administracja Bidena w dalszym ciągu próbuje nakłonić Rosję do uwolnienia obu bezprawnie przetrzymywanych Amerykanów. Jak twierdzą amerykańscy urzędnicy, w Stanach Zjednoczonych nie są obecnie przetrzymywani rosyjscy szpiedzy wysokiego szczebla, co zmusza Waszyngton do zwrócenia się o pomoc do sojuszników.

 

W maju podczas rozmowy telefonicznej z CNN Whelan uważał, że jego sprawa jest priorytetem dla rządu USA, ale życzyłby sobie szybszego jej rozwiązania. Wyraził także obawy, że ponownie może zostać pominięty, jeśli Stany Zjednoczone uwolnią Gershkovicha.

 

Whelan, który posiada jednocześnie amerykańskie, irlandzkie, brytyjskie i kanadyjskie obywatelstwo, został zatrzymany w moskiewskim hotelu w grudniu 2018 roku. Władze rosyjskie twierdzą, że rzekomo był zaangażowany w operację wywiadowczą.

 

W czerwcu 2020 roku były żołnierz piechoty morskiej został skazany na 16 lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa. Whelan stanowczo zaprzecza oskarżeniom. - Zostałem aresztowany za przestępstwo, które nigdy nie miało miejsca. Nie rozumiem, dlaczego wciąż tu siedzę - mówił w rozmowie z CNN.

msm/wka / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie