Rosja: Evan Gerszkowicz aresztowany. Amerykański dziennikarz ujęty przez FSB

Świat
Rosja: Evan Gerszkowicz aresztowany. Amerykański dziennikarz ujęty przez FSB
evangershkovich.com/Telegram/Izwiestia
Według Izwiestii to kadr z doprowadzenia Gerszkowicza do sądu

W Rosji zatrzymano amerykańskiego dziennikarza Evana Gerszkowicza, piszącego dla "The Wall Street Journal". Służby podejrzewają go o szpiegostwo, a władze na Kremlu twierdzą, że został "złapany na gorącym uczynku". Sąd w Moskwie wydał decyzję o areszcie. - Potępiamy zatrzymanie pana Gerszkowicza w najmocniejszych słowach - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

W czwartek po godzinie 9:00 Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu 31-letniego dziennikarza "The Wall Street Journal". Evan Gerszkowicz został ujęty przez służby w Jekaterynburgu.

 

"Ustalono, że Ewan Gerszkowicz działając na polecenie strony amerykańskiej zbierał informacje stanowiące tajemnicę państwową o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego" - czytamy w komunikacie FSB.

 

 

Służba stwierdza też, że dziennikarz został zatrzymany "podczas próby uzyskania tajnych informacji". Gerszkowicz został przewieziony do Moskwy. Tamtejszy sąd wydał decyzję o aresztowaniu - podaje TASS.

 

Reakcja Białego Domu 

Do sprawy w czwartek wieczorem odniósł się rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. - Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił.

 

- Potępiamy zatrzymanie pana Gerszkowicza w najmocniejszych słowach - powiedział rzecznik NSC.

 

- Potępiamy też trwające ataki i represje rosyjskiego rządu wobec dziennikarzy i wolności prasy - dodał Kirby.

 

ZOBACZ: USA. John Kirby: Joe Biden chce osobiście podziękować prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Polakom

 

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre poinformowała, że przedstawiciele amerykańskich władz rozmawiali z kierownictwem "Wall Street Journal" i rodziną zatrzymanego dziennikarza, a także z rosyjskimi władzami, starając się umożliwić dostęp konsularny do niego.

 

- Niestety, to nie jest nowa taktyka ze strony Putina i rosyjskiego rządu, by zatrzymywać cudzoziemców, a zwłaszcza Amerykanów. Robimy wszystko, co możemy, by dowiedzieć się więcej na temat zatrzymania Evana i będziemy nadal informować jego rodzinę - powiedział Kirby.

 

Jak dodał, prezydent Joe Biden został poinformowany o sprawie w czwartek rano.

Gazeta domaga się uwolnienia swojego reportera

Amerykańska gazeta wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że "kategorycznie zaprzecza oskarżeniom ze strony FSB i zabiega o niezwłoczne uwolnienie zaufanego i bezstronnego reportera".

 

 

"Jest to frontalny atak na wszystkich zagranicznych korespondentów, którzy jeszcze pracują w Rosji i oznacza on, że FSB została spuszczona ze smyczy" - napisał na Twitterze Andriej Sołdatow, dziennikarz zajmujący się tematyką służb specjalnych.

 

 

Niezależny portal Meduza podaje, że w ostatnim czasie Gerszkowicz miał się zajmować tematem Grupy Wagnera.

Kreml: Złapany na gorącym uczynku

Oświadczenie w sprawie Gerszkowicza wydał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Stwierdził, że "nie chodzi o podejrzenie", ponieważ dziennikarz miał zostać "złapany na gorącym uczynku".

 

 

"To, co pracownik amerykańskiej redkacji 'The Wall Street Journal' robił w Jekaterynburgu, nie ma nic wspólnego z dziennikarstwem" - uważa rzeczniczka MSZ Rosji Marija Zacharowa.

jk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie