USA. Więziony w Rosji Amerykanin wraca do domu w zamian za uwolnienie rosyjskiego pilota

Świat
USA. Więziony w Rosji Amerykanin wraca do domu w zamian za uwolnienie rosyjskiego pilota
Reuters
Były amerykański żołnierz Trevor Reed

Były amerykański żołnierz Trevor Reed, który odbywał karę pozbawienia wolności w kolonii karnej w republice Mordowii w środkowej Rosji został zwolniony - poinformował w środę prezydent USA Joe Biden. W zamian za wolność Reeda, do Rosji ma powrócić skazany w USA pilot Konstantin Jaroszenko.

- Dziś witamy w domu Trevora Reeda i świętujemy jego powrót do rodziny, która bardzo za nim tęskniła. Trevor, były żołnierz piechoty morskiej, został zwolniony z rosyjskiego więzienia - przekazał amerykański prezydent w oświadczeniu.

 

Dodał, że jest wdzięczny za pracę wielu osób w rządzie. "Bezpieczny powrót do domu Trevora to dowód na to, że priorytetem jest dla nas sprowadzenie do domu przetrzymywanych w roli zakładników i bezprawne zatrzymanych zagranicą Amerykanów" - napisał. 

USA: Te negocjacje nie rozpoczęły szerszego dialogu z Rosją

Przedstawiciele Białego Domu podkreślili w trakcie środowego briefingu, że rozmowy, które doprowadziły do uwolnienia Reeda nie rozpoczęły szerszego dialogu dyplomatycznego z Rosją.

 

Biden i sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazali, że trwają prace nad uwolnieniem innego Amerykanina, który jest więziony w Rosji, oskarżonego o szpiegostwo Paula Whelana.

 

Reed odsiadywał wyrok dziewięciu lat więzienia wydany w 2020 roku za to, że będąc pod wpływem alkoholu naraził życie dwóch policjantów w Moskwie. Były żołnierz nie przyznał się do winy, a orzeczenie określił jako "wyraźnie polityczne". Władze w Waszyngotnie nazwały proces Reeda "teatrem absurdu".

 

Wymieniony za niego Jaroszenko otrzymał wyrok 20 lat pozbawienia wolności za uczestnictwo w międzynarodowym przemycie kokainy. Od 2011 roku przebywał w więzieniu. 

nb / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie