Aresztowanie dziennikarza "WSJ". Blinken rozmawiał z Ławrowem

Świat
Aresztowanie dziennikarza "WSJ". Blinken rozmawiał z Ławrowem
PAP/EPA/Yuri Gripas/Maxim Shipenkov
Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w rozmowie telefonicznej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem zażądał uwolnienia amerykańskiego dziennikarza Evana Gershkovicha. Reporter "Wall Street Journal" został zatrzymany w Rosji pod zarzutem szpiegostwa. Strona rosyjska przekazała w odpowiedzi, że nie będzie odpowiadać na tego typu naciski.

Antony Blinken zadzwonił w niedzielę do swojego rosyjskiego odpowiednika, Siergieja Ławrowa. Sekretarz stanu USA wezwał ministra spraw zagranicznych Rosji do uwolnienia amerykańskiego dziennikarza "Wall Street Journal", Evana Gershkovicha.

 

"Rozmawiałem dziś z Siergiejem Ławrowem, aby wyrazić nasze głębokie zaniepokojenie niedopuszczalnym ruchem Rosji, jakim było zatrzymanie dziennikarza posiadającego obywatelstwo USA" - poinformował w mediach społecznościowych Antony Blinken.

 

Amerykański sekretarz stanu poinformował, że domagał się także uwolnienia byłego żołnierza Paula Whelana. Zarówno on, jak i Gershkovich, zostali aresztowani zatrzymani przez rosyjskie służby pod zarzutem szpiegostwa.

 

 

Krótki komunikat w tej sprawie opublikowało także rosyjskie MSZ. "Z inicjatywy strony amerykańskiej doszło do rozmowy między Siergiejem Ławrowskim i Antony'm Blinkenem. Rozmawiano o zatrzymaniu w Rosji amerykańskiego obywatela Evana Gershkovicha" - napisano.

 

 

Ławrow miał odpowiedzieć Blinkenowi, iż domaganie się uwolnienia dziennikarza to "nieuzasadnione upolitycznianie sprawy", na które Rosja nie będzie odpowiadać - podała agencja Reutera. Minister spraw zagranicznych Rosji miał poinformować, że o losie Gershkovicha zdecyduje rosyjski sąd.

Zatrzymanie amerykańskiego dziennikarza. Evan Gerschkovich ujęty przez FSB

W czwartek po godzinie 9:00 Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu 31-letniego dziennikarza "The Wall Street Journal". Evan Gerschkovich został ujęty przez służby w Jekaterynburgu.

 

"Ustalono, że Evan Gerschkovich działając na polecenie strony amerykańskiej zbierał informacje stanowiące tajemnicę państwową o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego" - poinformowało w komunikacie FSB.

 

ZOBACZ: Rosja: Evan Gerszkowicz aresztowany. Amerykański dziennikarz ujęty przez FSB

 

Służba stwierdza też, że dziennikarz został zatrzymany "podczas próby uzyskania tajnych informacji". Gerschkovich został przewieziony do Moskwy. Tamtejszy sąd wydał decyzję o aresztowaniu.

 

Do sprawy w czwartek wieczorem odniósł się rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił.

 

"Wall Street Journal" wydał oświadczenie, w którym redakcja "kategorycznie zaprzecza oskarżeniom ze strony FSB i zabiega o niezwłoczne uwolnienie zaufanego i bezstronnego reportera".

jkm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie