Obroża na kleszcze dla kota – jak wybrać?

Porady
Obroża na kleszcze dla kota – jak wybrać?
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Jaka obroża na kleszcze dla kota?

Twój kot to typ „włóczęgi”? A może zaspokajasz jego potrzebę eksplorowania świata, wyprowadzając go na spacery na smyczy? W każdym z tych przypadków musisz zadbać o jego ochronę przed kleszczami, które roznoszą groźne choroby. Obroża na kleszcze to jeden z najpopularniejszych sposobów. Należy ją jednak dobrze dobrać. Jak to zrobić? Sprawdź, jak wybrać obrożę na kleszcze dla kota. 

Krople czy obroża na kleszcze dla kota? 

Krople i obroże na kleszcze to najczęściej wybierane sposoby na zabezpieczenie domowych pupili przed tymi groźnymi pasożytami. Który środek wybrać? Oba mają podobną skuteczność. Krople są jednak nieco bardziej skomplikowane w użytkowaniu. Należy je nakładać miejscowo na skórę pupila zgodnie z zaleceniami producenta, pamiętając o ponownej aplikacji na 2-3 dni przed końcem działania poprzedniej. Obrożę na kleszcze dla kota wystarczy założyć mu na szyję. Uwalnia ona stopniowo substancję czynną i działa zazwyczaj przez co najmniej 6 miesięcy. Ten środek ochrony wzbudza pewne kontrowersje ze względu na ryzyko zaczepienia się kota samodzielnie wychodzącego np. o gałąź czy ogrodzenie. Sprawdzi się jednak znakomicie u kota wyprowadzanego na smyczy. 

Jak wybierać obroże na kleszcze dla kota? 

Jak wybrać obrożę na kleszcze dla kota? Tego typu produktów jest na rynku naprawdę sporo. Mimo iż pozornie podobne, różnią się kilkoma kluczowymi czynnikami. Które z nich należy brać pod uwagę przy zakupie?

 
Zastosowane substancje czynne – należy unikać produktów stosujących permetrynę. Jest ona bezpieczna w obrożach dla psów, ale szkodliwa dla kotów! Ponadto u kota może wystąpić nadwrażliwość na niektóre składniki. Trzeba mieć też na uwadze, że kleszcze czasami uodparniają się na substancje czynne zawarte w obrożach. Wówczas warto poradzić się weterynarza w celu wyboru odpowiedniej alternatywy. 

 

ZOBACZ: Kuweta dla kota samoczyszcząca – przydatny gadżet czy zbędny wynalazek?


Czas działania – obroże zwykle zapewniają ochronę na przynajmniej 6 miesięcy, ale może być to  również 7-8 miesięcy. Ważne, aby je wymieniać, zanim przestaną działać. Obecnie wychodzącym kotom należy zapewnić ochronę przed kleszczami przez cały rok. 


Zakres ochrony – dobrym wyborem będzie też obroża na kleszcze dla kotów, która chroni jednocześnie przed innymi pasożytami (wszami, pchłami itp.). 


Wodoodporność – większość kotów nie lubi co prawda kąpieli, ale podczas spacerów niejednokrotnie mogą mieć kontakt np. z deszczem czy rosą. Woda obniża natomiast skuteczność niektórych obroży. Dlatego lepiej wybrać wariant wodoodporny. 


Zapach – jeśli lubisz się przytulać do swojego kota lub np. spać z nim w jednym łóżku, warto rozważyć zakup bezzapachowej obroży na kleszcze. Niektóre produkty tego typu wydają bowiem charakterystyczny aromat, który dla wielu ludzi jest drażniący. 

Obroża na kleszcze dla kotów – właściwy rozmiar 

Każda obroża na kleszcze dla kotów musi być też starannie dobrana pod względem rozmiaru. W pierwszej kolejności dobiera się ją do wagi zwierzęcia. Zapewnia to bowiem odpowiednie dawkowanie substancji czynnej. Bardzo ważne jest jednak również dopasowanie do szyi. Obroża nie może być a ciasna ani za luźna. Powinieneś mieć możliwość wsunięcia dwóch palców pomiędzy materiał a szyję zwierzęcia. Obroży na kleszcze dla kota nie należy też przycinać, ponieważ skutkuje to uwalnianiem mniejszych ilości substancji czynnym, a tym samym obniża skuteczność. 

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie