Nowe ograniczenia w wystawianiu recept. Konieczne badanie i ocena wpływu leku na pacjenta

Polska
Nowe ograniczenia w wystawianiu recept. Konieczne badanie i ocena wpływu leku na pacjenta
Polsat News
Nowe ograniczenia w wystawianiu recept na leki psychotropowe

2 sierpnia 2023 roku zaczęły obowiązywać ograniczenia w wystawianiu recept na leki psychotropowe i odurzające. Do wystawienia konieczne będzie badanie pacjenta i ocena wpływu leku na jego organizm. Są jednak pewne wyjątki.

W środę weszły w życie nowe ograniczenia dotyczące wystawiania recept. Dotyczy to leków psychotropowych i odurzających. Według Ministerstwa Zdrowia, zasady zostały wprowadzone, aby uszczelnić system i wzmocnić kontakt z lekarzem. W receptomatach nie było takiej możliwości, dlatego obecne zasady mają także ukrócić handel lekami.  


Według nowych przepisów lekarz wystawiający receptę zobowiązany jest do przebadania pacjenta. Wizycie ma towarzyszyć ocena wpływu leku na chorego. 

 

ZOBACZ: Tabletki wczesnoporonne. Czy można je dostać na receptę?


- Kwintesencją, podstawą medycyny, jest osobisty kontakt z pacjentem. A więc trudno wyobrazić sobie sytuacje w której leki psychiatryczne są ordynowane pacjentowi, z którym lekarz nie miał kontaktu, a tak czasem się odbywa - powiedział dr. hab. n. med. Przemysław Pacan z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. 


Badanie nie musi odbywać się stacjonarnie, jednak wywiad musi się odbyć, a z jego przebiegu powinna zostać sporządzona notatka. Lekarz powinien zapoznać się także ze wcześniejszą dokumentacją pacjenta. 

Nowe ograniczenia  w wystawieniu recept. Kogo obowiązują?

Co w przypadku pacjentów, którzy stale zażywali leki niezbędne do terapii? Obowiązują dwa wyjątki od nowych ograniczeń. Osoby, które są w trakcie stałej terapii i były badane w przeciągu trzech miesięcy mogą dostać receptę bez ponownego przebadania.  

 

WIDEO: Ograniczenia w wystawianiu recept


Drugi przypadek obowiązuje POZ. Lekarz rodzinny, który zna historię medyczną pacjenta też może przepisać lek bez konieczności ponowienia badań.  

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept


- Kij ma zawsze dwa końce. Z jednej strony dobrze jest, żeby była lepsza i większa kontrola nad wypisywaniem recept na środki odurzające i psychotropowe. Z drugiej strony zapewne może to uderzyć w pacjentów, którym te leki są niezbędne do stałej terapii albo nagłej terapii, gdzie dotychczas np. pacjent miał wystawianą receptę online przez lekarza. Teraz lekarze mogą się obawiać wystawić recepty np. na silnie działające narkotyki - przekazała farmaceutka Agnieszka Dyl. 


Oprócz ograniczeń wciąż obowiązuje limit wystawianych recept. Dziennie lekarz może wystawić ich około 300.  

kar/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie