Wielka Brytania. Pomylono recepty 6000 pacjentów. Błędy kosztowały życie 29 osób

Świat
Wielka Brytania. Pomylono recepty 6000 pacjentów. Błędy kosztowały życie 29 osób
Pixabay

Brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS) ostrzegła przed pomyłkami w receptach. Wstępne ustalenia mówią o tysiącach poszkodowanych. Błędy w przepisanych dawkach leków, a nieraz wystawienie recepty na zły preparat, mogło przyczynić się do śmierci nawet kilkudziesięciu pacjentów.

Mieszkańcy Wysp zostali poproszeni o pilne sprawdzenie swoich recept po tym, jak 29 osób zmarło w wyniku błędnego przyjmowania leków.

 

Z danych zgromadzonych przez NHS wynika, że z powodu pomyłek poszkodowanych zostało niemal sześć tysięcy pacjentów. Brytyjska służba zdrowia doszła do przerażających wniosków - znajdującym się w tej grupie osobom przepisywano niewłaściwe dawki, mylono leki, a czasem nie wypisywano recept w ogóle.

Źle wypisane recepty. Wśród ofiar ciężarna

Jak podaje "The Sun", wśród 29 zmarłych pacjentów była kobieta w ciąży, której podano inną niż zalecana dawkę leku. W całym kraju działa 219 gabinetów współpracujących z NHS, z czego niemal połowa - 105 - popełniła błędy w ciągu ostatniego roku.

 

ZOBACZ: Kanada. Lekarze mogą przepisywać spacery na receptę

 

Jonathan White, dyrektor w firmie zajmującej się obrażeniami ciała National Accident Helpline, który odpowiada za kwestie prawne i dotyczące przestrzegania zaleceń terapeutycznych, docenia zwrócenie uwagi na ten problem przez brytyjską służbę zdrowia, ale uważa, że poszkodowanych pacjentom wciąż brakuje odpowiedniej opieki i wsparcia.

Wielka Brytania ma problem z papierowymi receptami

- Istnieją wyraźne wady w obecnych metodach przepisywania recept. W rzeczywistości NHS przyznał, że prawie jeden na sześć trustów (współpracujących z NHS podmiotów) wciąż nie ma w pełni finansowanego planu wprowadzenia elektronicznych recept, co oznacza, że ​​nadal częściowo działają za pomocą papierowych notatek - zaznacza ekspert.

 

ZOBACZ: Nanoroboty, które będą roznosić leki czy prowadzić operacje wewnątrz ciała

 

- To sprawia, że ​​recepty są bardziej podatne na ludzkie błędy - dodał White. W najgorszym położeniu są wrażliwi pacjenci w podeszłym wieku lub ci przebywający w domach opieki. Zdaniem rozmówcy "The Sun" jest mało prawdopodobne, że będą w stanie samodzielnie sprawdzić swoje recepty.

 

- Ponieważ uchybienia w receptach okazują się śmiertelne w niektórych przypadkach, przy 29 zgonach odnotowanych w zeszłym roku, ważne jest, aby błędy nie tylko były zgłaszane w odpowiednim czasie, ale także podejmowane były działania zapobiegające przyszłym pomyłkom - podkreśla dyrektor.

map/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie