Ceny nawozów azotowych w lipcu 2023

Agro
Ceny nawozów azotowych w lipcu 2023
Pixabay.com/Zdj. ilustracyjne
Ceny nawozów azotowych

Nawozy azotowe odgrywają kluczową rolę w rolnictwie, ponieważ dostarczają roślinom niezbędne składniki odżywcze. Poniżej przedstawimy aktualne ceny nawozów azotowych, notowania z giełd, analizę czynników wpływających na ich wartość oraz prognozy na najbliższe miesiące. Sprawdź, czy nowe ceny nawozów azotowych znacznie różnią się od poprzednich.

Cena nawozów azotowych w lipcu 2023 – ile obecnie kosztują nawozy azotowe? 

Azot to składnik pokarmowy niezbędny m.in. do syntezy białek w przemianach zachodzących w glebie. W przypadku upraw rolnych stosowanie środków go zawierających pozwala zwiększyć ich efektywność. To, jakie są ceny nawozów azotowych w Polsce, zależy od kilku czynników, między innymi od rodzaju i dystrybutora. Na przykład za tonę saletry trzeba zapłacić około 1600 złotych, z kolei za mocznik w tej samej ilości już ok. 2300 zł. 

 

ZOBACZ: Nawozy fosforowe – cena w lipcu 2023

 

Warto jednak zaznaczyć, że ceny mogą się różnić także w zależności od regionu i konkurencyjności rynku. Ponadto różne będą też ceny hurtowe nawozów azotowych i ceny dla klientów detalicznych.

Notowania cen nawozów azotowych na giełdach 

Aby uzyskać pełny obraz cen nawozów azotowych, warto przyjrzeć się bliżej również notowaniom na giełdach. Poniższa tabela przedstawia porównanie cen różnych nawozów azotowych w Polsce na podstawie danych giełdowych z lipca 2023 roku.

 

Nawóz Cena (zł/t)
Saletra amonowa 1500-1800
Mocznik 2300-2600
Saletrzak 1200-1500
Saletrosan 1300-1600

 

Tabela przedstawia zróżnicowanie cen nawozów azotowych, do których zaliczamy saletrę amonową, mocznik, saletrzak czy saletrosan. Jak widać, w Polsce najwyższa cena dotyczy mocznika, natomiast najniższa - saletrzaka. Warto zaznaczyć, że notowane ceny mogą ulegać zmianom ze względu na wspomniane wyżej czynniki rynkowe i sezonowe.

 

ZOBACZ: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2023 – wprowadzono istotne zmiany. Dotacje będą wyższe!


Dla porównania ceny mocznika na giełdach światowych kształtują się następująco:

 

Giełda Cena za tonę (w dolarach)
CME (Chicago) 300-350
Niemcy 650-760

Co wpływa na cenę nawozów azotowych w lipcu 2023? 

Jak zostało już wcześniej wspomniane, cena nawozów azotowych zależy od kilku czynników wpływających na rynek, takich jak koszty produkcji, ze szczególnym naciskiem na koszty energii i surowców.

 

ZOBACZ: Dofinansowanie na zakup ciągnika rolniczego – złóż wniosek i zyskaj 250 tys. zł dotacji


Równie ważne są czynniki zewnętrzne, takie jak zmiany geopolityczne czy klimatyczne - one także mogą istotnie wpływać na ceny nawozów azotowych. W Polsce, poza konfliktem zbrojnym za naszą wschodnią granicą, bardzo istotne w tym kontekście są też: polityka handlowa, dostęp do surowców, konkurencyjność na rynku oraz walka z inflacją i jednymi z najwyższych w Europie cenami energii.

Prognozy cen nawozów azotowych 

Prognozowanie cen nawozów azotowych jest wyzwaniem, ponieważ = jak zostało wspomniane wcześniej - kwoty zależą od wielu zmiennych. Niemniej jednak eksperci branżowi szacują, że na podstawie dotychczasowych analiz rynkowych w najbliższych miesiącach można się spodziewać wzrostu cen nawozów azotowych. 

 

ZOBACZ: Stonka ziemniaczana – jak pozbyć się szkodnika raz na zawsze?


Oczekuje się, że zwiększenie popytu na ten środek w wyniku rozwoju rolnictwa oraz ograniczona podaż surowców mogą prowadzić do dalszego wzrostu cen. Co warto podkreślić, trend ten może występować zarówno w krótkim, jak i w nieco dłuższym horyzoncie czasowym.

red / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie