Grzyb porażający jemiołę. Odkrycie Polaków może uratować lasy

Polska
Grzyb porażający jemiołę. Odkrycie Polaków może uratować lasy
Polsat News
Badacze odkryli grzyba, który może porażać jemioły

Wbrew pozytywnym skojarzeniom, jemioła to groźny pasożyt osłabiający drzewa. Naukowcy z dwóch polskich uczelni odkryli grzyba, który atakuje i poraża jemiołę. Może stanowić ratunek dla europejskich lasów. Materiał "Czystej Polski".

Grzyba odnalazł w Puszczy Białowieskiej Marek Wołkowycki z Politechniki Białostockiej. Mikroskopijny pasożyt atakuje liście jemioły i jest w tym bardzo skuteczny. - Roślina zostaje bardzo osłabiona, liście często opadają i ulega ona degradacji - podkreśla badacz w rozmowie z Polsat News.

 

To przełomowe odkrycie. Septoria krystynae, bo taką nazwę otrzymał grzyb, może być ratunkiem nie tylko dla polskich, ale także europejskich lasów.

 

- Nam zależy na tym, żeby osłabić działanie jemioły, żeby ograniczyć jej rozprzestrzenianie - mówi dr Ewa Zapora z Katedry Hodowli i Użytkowania Lasu Politechniki w Białymstoku.

 

WIDEO: Opisana przez naukowców Septoria poraża tylko jeden rodzaj rośliny, czyli jemiołę

 

Grzyb atakuje jemiołę. Niezwykłe odkrycie polskich naukowców

Zaatakowana jemioła tracąc liście, traci również możliwość owocowania. - Pamiętajmy, że owoce jemioły są przenoszone przez ptaki, więc jeżeli jemioła nie będzie owocować, to nie będzie się rozprzestrzeniać - wyjaśnia badaczka.

 

Jak zwraca uwagę reporter Polsat News Marcin Szumowski, odkryty grzyb atakuje tylko i wyłącznie jemiołę. Nie ma zatem ryzyka, że przeniesie się na inne rośliny.

 

- Opisana przez nas Septoria poraża tylko jeden rodzaj rośliny, czyli jemiołę. Nie jest w stanie porazić czegoś innego - mówi Polsat News Marek Wołkowycki.

Jemioła atakuje polskie lasy. Naukowcy pracują mykopreparatem

Jemioła w ostatnich latach bardzo atakuje polskie i europejskie lasy. Półpasożyt, nazywany przez leśników "zielonym wampirem" osłabia drzewa, wysysając z nich wodę i składniki mineralne. Atakuje głównie jodły i sosny, a inwazji sprzyja ocieplenie klimatu. Naukowcy liczą, że po odkryciu Septorii krysytyne to się zmieni.

 

ZOBACZ: Historyczne odkrycie na Księżycu. To minerał nieznany dotąd ludzkości

 

- Chcemy, żeby to grzyb skupił się na walce z jemiołą, a drzewo mogło, mówiąc kolokwialnie, "odetchnąć", skupić się na rośnięciu zdrowym i wysokim - podkreśla dr Zapora.

 

W badaniach nad Septorią krystynae uczestniczą też naukowcy z Uniwersytetu w Łodzi. To oni zidentyfikowali DNA nowego grzyba. - Zrobiliśmy trochę szczegółowsze analizy budowy grzyba, jak wyglądają jego zarodniki, struktury produkujące zarodniki, a potem potwierdzaliśmy to jeszcze przy pomocy DNA - opisuje dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

 

Biolodzy mają nadzieję na opracowanie środka pozwalającego na zwalczanie rozprzestrzeniania się jemioły. - Przygotowanie mykopreparatu jest trudne, bo jednak trzeba trochę potestować i zbadać dodatkowe problemy. Mamy nadzieję, że w ciągu 2-3 lat uda nam się takie skuteczne rozwiązanie znaleźć - podsumowuje dr hab. Ruszkiewicz-Michalska.

jkm/pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie