Egipt: Sensacyjne odkrycie w Gizie. Naukowcy znaleźli nowy korytarz w Piramidzie Cheopsa

Świat
Egipt: Sensacyjne odkrycie w Gizie. Naukowcy znaleźli nowy korytarz w Piramidzie Cheopsa
PAP/EPA/EGYPTIAN MINISTRY OF TOURISM AND ANTIQUITIES / HANDOUT
Naukowcy odkryli nowy korytarz w Piramidzie Cheopsa

To wielkie odkrycie - mówi egipski archeolog. W Piramidzie Cheopsa znaleziono nieznany dotąd korytarz. Być może pomoże on w ustaleniu, czy komora grobowa króla Cheopsa nadal istnieje.

Znaleziska dokonano w ramach projektu "Scan Pyramids", który od 2015 roku korzysta z nowoczesnych technologii, aby "zajrzeć" do wnętrza piramidy.

 

ZOBACZ: Opole. Dwa wtulone w siebie szkielety w ścianie katedry. Nietypowe odkrycie archeologów

 

Dzięki nieinwazyjnej technice naukowcy odkryli pustą przestrzeń za północną ścianą budowli, około siedem metrów nad głównym wejściem. Okazało się, że to dziewięciometrowy, niedokończony korytarz.

Archeolog: Wielkie odkrycie

Nagrania i zdjęcia z wnętrza korytarza zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej przed piramidą.

 

- Będziemy kontynuować skanowanie, aby dowiedzieć się, co możemy znaleźć pod tym korytarzem lub tuż przy jego końcu - powiedział Mostafa Waziri, szef Rady Najwyższej ds. Starożytnego Egiptu.

 

 

Egipski archeolog Zahi Hawass powiedział, że korytarz to "wielkie odkrycie". Dodał, że może ono pomóc w ustaleniu, czy komora grobowa króla Cheopsa nadal istnieje. Ocenił, że w przestrzeni pod korytarzem może być "coś ważnego". 

 

PAP/EPA/EGYPTIAN MINISTRY OF TOURISM AND ANTIQUITIES / HANDOUT

Piramida Cheopsa

Wielka Piramida została zbudowana około 2560 roku p.n.e., za panowania faraona Cheopsa. Miała posłużyć mu jako grobowiec.

 

Piramida powstała na planie kwadratu o długości boku ok. 230 metrów. Do jej budowy wykorzystano 2,3 mln kamiennych bloków. Ma wysokość 146 metrów i do powstania Wieży Eiffla w Paryżu w 1889 roku, była najwyższą budowlą wzniesioną przez człowieka.

pgo/grz/ Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie