Opole. Dwa wtulone w siebie szkielety w ścianie katedry. Nietypowe odkrycie archeologów

Polska
Opole. Dwa wtulone w siebie szkielety w ścianie katedry. Nietypowe odkrycie archeologów
Polsat News
Wtulone w siebie szkielety odkryte w Opolu

Niecodzienny widok ukazał się oczom archeologów, którzy prowadzili badania w opolskiej katedrze. W ścianie świątyni odkryli dwa wtulone w siebie ludzkie szkielety. Prace w miejscu nietypowego odkrycia trwają.

Archeolodzy prowadzą w opolskiej katedrze poszukiwania okna, które jest jednocześnie wejściem do krypty. W trakcie wykopalisk natrafili na nietypowe odkrycie, w jednej ze ścian trafili na 36 szkieletów, jednak szczególną uwagę zwracają dwa z nich. Mowa o szczątkach kobiety i mężczyzny, które "przytulają się". 

Pochówek inny niż wszystkie

W rozmowie z Polsat News Magdalena Przysiężny-Pizarska zwróciła uwagę, że archeolodzy znajdowali już wcześniej podwójne groby. - Były to jednak kobiety z dziećmi - powiedziała. 

 

ZOBACZ: Matura 2022. Zdało 78,2 proc. absolwentów. "Wyniki lepsze niż zeszłoroczne"

 

- Ten pochówek jest jednak wyjątkowy, mamy do czynienia z dwiema osobami dorosłymi - stwierdziła. 

 

Zwróciła też uwagę, że sam układ ułożenia szkieletów jest naprawdę nietypowy. - Zgodnie z obrzędami zmarły powinien być chowany sam, leżąc w pozycji wyprostowanej z rękoma złożonymi na klatce piersiowej w modlitewnym geście - mówiła Przysiężny-Pizarska.

 

- W tym przypadku mężczyzna leży na klatce piersiowej, z kolei kobieta leży mu na ramieniu, jakby obracali się w tańcu - zaznaczyła. Powiedziała jednocześnie, że te dwie osoby "powinno łączyć coś wyjątkowego".

 

Wideo: Dwa wtulone w siebie szkielety w ścianie katedry

 

Prace w Opolu będą kontynuowane

Na chwilę obecną wiadomo, że szczątki należą do osób, które zmarły w wieku około 45-50 lat. Jak wskazuje Magdalena Przysiężny-Pizarska - nie wiemy, czy ich śmierć była związana z wypadkiem czy morderstwem, a może chorobą. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że nie ułożyli się w ten sposób sami. Musieli więc mieć szczególne znaczenie dla osób, które je pochowały.

 

ZOBACZ: Włochy. Tragedia w Dolomitach. Szef pogotowia górskiego: Być może nie uda się odnaleźć zaginionych

 

Prace na terenie katedry w Opolu będą kontynuowane, gdy tylko pozwoli na to pogoda - kości są wrażliwe m.in. na deszcz. W przyszłości może uda się odnaleźć okno prowadzące do krypty, a tam - jak mówi Przysiężny-Pizarska - "czekają nas kolejne niespodzianki".

mst/ sgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie