Rosja i Białoruś podpisały porozumienie ws. rozmieszczenia broni nuklearnej

Świat
Rosja i Białoruś podpisały porozumienie ws. rozmieszczenia broni nuklearnej
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE
Ministrowie obrony Rosji i Białorusi Siergiej Szojgu i Wiktor Chrenin podpisali w czwartek w Mińsku dokumenty określające procedury przechowywania rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

Ministrowie obrony Rosji i Białorusi Siergiej Szojgu i Wiktor Chrenin podpisali w czwartek w Mińsku dokumenty określające procedury przechowywania rosyjskiej broni jądrowej w specjalnym magazynie na terytorium Białorusi - poinformowało Ministerstwo Obrony Białorusi, cytowane przez TASS. Rosyjski minister stwierdził też, że Zachód prowadzi niewypowiedzianą wojnę przeciwko Państwu Związkowemu.

Dokumenty zawierają szczegóły sposobu przechowywania rosyjskiej niestrategicznej broni jądrowej, która składowana będzie w specjalnym magazynie. 

 

Szojgu przekazał, że ustalenia "są zgodne ze wszystkimi istniejącymi międzynarodowymi zobowiązaniami prawnymi".

 

Ministrowie podczas spotkania poruszyli także temat aktualnej sytuacji militarnej, politycznej i kwestie współpracy wojskowo-technicznej między resortami.

 

ZOBACZ: Rosyjska broń nuklearna na Białorusi. Komentarze po decyzji Władimira Putina

 

Władimir Putin 25 marca oznajmił, że na prośbę Mińska Federacja Rosyjska rozmieści na Białorusi swoją nuklearną broń taktyczną. Zaznaczył wtedy, że budowa magazynów przystosowanych do przechowywania tego rodzaju ładunków ma zostać ukończona do lipca. 

 

"Moskwa dostarczyła już Mińsku taktyczne systemy rakietowe Iskander zdolne do przenoszenia broni nuklearnej" - przypomniał TASS. Rosjanie pomogli swoim sojuszniczkom przystosować samoloty bojowe, do przenoszenia takiego rodzaju broni. 

Szojgu o wojnie NATO z Rosją i Białorusią

Szojgu podczas konferencji prasowej mówił też, o rzekomej, niewypowiedzianej wojnie, którą Zachód ma prowadzić przeciwko Rosji i Białorusi. 

 

Jego zdaniem działania NATO są bardziej agresywne. 

 

ZOBACZ: Rosja. Nowy minister obrony Chin Li Shangfu odwiedzi Moskwę i spotka się z Siergiejem Szojgu

 

- Obecnie realizowanych jest szereg działań mających na celu zwiększenie gotowości bojowej połączonych sił zbrojnych Sojuszu (Północnoatlantyckiego - red.) w Europie wschodniej. Rozmieszczane są tam dodatkowe oddziały i infrastruktura wojskowa, zintensyfikowano działania szkoleniowo-rozpoznawcze w pobliżu granicy Państwa Związkowego – powiedział Szojgu.

ap/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie