Rosja i Białoruś zwiększają współpracę w wielu obszarach. Jest oświadczenie państw

Świat
Rosja i Białoruś zwiększają współpracę w wielu obszarach. Jest oświadczenie państw
president.gov.by
Liderzy reżimów - Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin

Rosyjskie MSZ opublikowało wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rosji i Białorusi. "Nasze kraje podążają drogą tworzenia Państwa Związkowego" - czytamy w dokumencie. Szefowie dyplomacji chcą zwiększonej współpracy w wielu dziedzinach, w tym bezpieczeństwa, języka, finansów i współpracy z Afryką, Azją i Ameryką Południową.

Wspomniane "Państwo Związkowe" jest organizacją zajmującą się integracją obu państw. Związek Białorusi i Rosji założono w 2000 roku.

 

Ministrowie zaznaczyli, że współpraca ma się rozwijać w dziedzinie gospodarki, energetyki, finansów, obronności, migracji, współpracy humanitarnej oraz swobód obywatelskich. "Potępiamy działania państw zachodnich zmierzające do podsycania i przedłużania kryzysu ukraińskiego" - stwierdzili ministrowie.

Zwiększona współpraca. Dominacja języka rosyjskiego

Jak dodali, Rosja i Białoruś "dostrzegają kluczową rolę OUBZ w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności w regionie" - piszą dalej.

 

OUBZ to sojusz wojskowy - Organizacja Układu i Bezpieczeństwie Zbiorowym, do której należą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan.

 

 

Ministrowie dostrzegają też "znaczenie promowania języka rosyjskiego jako lingua franca w krajach WNP", czyli używania rosyjskiego jako środka komunikacyjnego dla państw byłego ZSRR. Co więcej, szefowie resortów dyplomacji chcą utworzenia międzynarodowej organizacji, która będzie się zajmować językiem rosyjskim.

 

W oświadczeniu podkreślono nacisk na rozwój i wzmocnienie współpracy z krajami Afryki, Azji i Ameryki Południowej.

Rosja i Białoruś o "przywiązaniu do norm prawa"

W komunikacie jest też informacja, że Rosja i Białoruś opowiadają się za "wzmocnieniem centralnej roli koordynacyjnej ONZ" oraz podkreślają "przywiązanie do norm prawa międzynarodowego".

 

ZOBACZ: Białoruś: Swiatłana Cichanouska i Pawieł Łatuszka skazani przez białoruski reżim

 

W oświadczeniu czytamy też, że państwa "nie akceptują destrukcyjnych i obcych ideologii wszczepianych przez kolektywny Zachód", a "Moskwa i Mińsk wspólnie działają na międzynarodowych platformach przeciwko rehabilitacji faszyzmu i nazistowskich zbrodniarzy".

 

Nie jest jasne, co ministrowie Białorusi i Rosji rozumieją przez "przywiązanie do norm prawa międzynarodowego". W lutym 2022 roku Moskwa dokonała nieuzasadnionej i bezprawnej agresji na Ukrainę, a Białoruś wspiera Putina w działaniach wojennych. Rosjanie atakowali Ukrainę również z terytorium Białorusi.

jk/wka/ Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie