Rosja. Nowy minister obrony Chin Li Shangfu odwiedzi Moskwę i spotka się z Siergiejem Szojgu

Świat
Rosja. Nowy minister obrony Chin Li Shangfu odwiedzi Moskwę i spotka się z Siergiejem Szojgu
AP/Associated Press/East News
Minister obrony Chin Li Shangfu odwiedzi Rosję

Minister obrony Chin Li Shangfu odwiedzi Rosję w dniach 16-18 kwietnia, w ramach swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej. Spotka się też ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu - poinformowało w piątek ministerstwo obrony Rosji, cytowane przez agencję TASS.

"Minister obrony Chińskiej Republiki Ludowej generał pułkownik Li Shangfu złoży oficjalną wizytę w Federacji Rosyjskiej w dniach 16-18 kwietnia 2023 roku. Jest to jego pierwsza podróż zagraniczna po mianowaniu na szefa chińskiej agencji wojskowej w marcu 2023 roku" - podał rosyjski resort. 

 

Podczas wizyty chiński minister ma odbyć rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu. "Li odwiedzi również rosyjską akademię wojskową" - powiedział rzecznik ministerstwa obrony płk Tan Kefei, cytowany przez AP. 

 

ZOBACZ: Rosja: "Śledztwo" ujawniło kolejną osobę winną śmierci Tatarskiego

 

"Strony omówią stan i perspektywy dwustronnych interakcji w sferze obrony, a także kwestie globalnego i regionalnego bezpieczeństwa" - podsumowało rosyjskie ministerstwo.

"Rosnące zaangażowanie Chin w sprawy Rosji"

Jak podkreśla agencja AP, "wizyta Li podkreśla rosnące zaangażowanie Chin w sprawy Rosji, z którą w dużej mierze sprzymierzyły swoją politykę zagraniczną, próbując zmienić porządek świata, aby zmniejszyć wpływy Stanów Zjednoczonych i innych zachodnich demokracji". 

 

Podczas wizyty w Pekinie w 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin i chiński przywódca Xi Jinping wydali wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowali "brak ograniczeń" w stosunkach bilateralnych. 

 

ZOBACZ: Xi Jinping przybył do Rosji. Spotkanie z Władimirem Putinem

 

"Chińsko-rosyjskie wszechstronne strategiczne partnerstwo koordynacji w nowej erze zostało wzbogacone o strategiczną komunikację, wspólne ćwiczenia i praktyczną współpracę na poziomie wojskowym" - przekazał Tan w komunikacie zapowiadającym wizytę Li. 

 

Chiny do tej pory nie skrytykowały Kremla za napaść na Ukrainę, jednak szef chińskiego MON zapewnił w piątek, że Pekin nie będzie dostarczał Rosji broni. Takiego scenariusza od dłuższego czasu obawiały się państwa Zachodu, a szczególnie Stany Zjednoczone. Militarne wsparcie dla rosyjskiej armii mogłoby zmienić sytuację na ukraińskim froncie. 

 

Li Shangfu ministrem obrony został mianowany w marcu. Z wykształcenia jest inżynierem lotnictwa. 

ap/dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie