Wojna na Ukrainie. Rosjanie otworzyli zapory w elektrowni wodnej i zalali własne pozycje

Świat
Wojna na Ukrainie. Rosjanie otworzyli zapory w elektrowni wodnej i zalali własne pozycje
Flickr/Twitter
Rosjanie otworzyli zapory i zalali własne pozycje

Ukraińscy dziennikarze dowiedzieli się, że Rosjanie otworzyli zapory w Kachowskiej Elektrowni Wodnej. To doprowadziło do zalania pozycji najeźdźców i śmierci jednego z nich. Okupacyjne władze twierdzą, że kontrolują przepływ wody, ale przeczą temu nagrania, które trafiły do sieci.

Centrum Śledztw Dziennikarskich z Ukrainy poinformowało, że rosyjscy najeźdźcy otworzyli śluzy w Kachowskiej Elektrowni Wodnej i w niekontrolowany sposób odprowadzili stamtąd wodę. Kachowska Elektrownia Wodna znajduje się na rzece Dniepr koło Zbiornika Kachowskiego w miejscowości Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim.

 

Ogromny wyciek spowodował, że Rosjanie zalali swoje fortyfikacje i okopy w okolicy, a na skutek zalania zginął jeden z żołnierzy.

Rosjanie otworzyli śluzy na zaporze. Wyciek wody widać na nagraniach

Na nagraniach z 11 maja widać silny przepływ wody przez częściowo zniszczone przez Rosjan, a częściowo otwarte, śluzy. Jak podają dziennikarze, w Dnieprze nastąpił zauważalny wzrost poziomu wody. Mieszkańcy z okupowanej części obwodu chersońskiego poinformowali z kolei, że poziom wody w Zbiorniku Kachowskim się obniżył. 

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Kadyrow w "ulepszonym" czołgu T-72. Zapowiada wjazd do Kijowa

 

Szef okupacyjnych władz Władimir Saldo stwierdził, że "uwalnianie wody z elektrowni jest kontrolowane". Jednak jak widać na nagraniach, które pojawiły się w sieci, wyciek zalewa nadrzeczne pozycje Rosjan.

 

Co więcej, nawet prorosyjskie kanały na Telegramie otwarcie ostrzegały o zagrożeniu zerwaniem tamy i pokazywały zdjęcia zalanych rosyjskich fortyfikacji. 

 

Kachowska Elektrownia Wodna ma kluczowe znaczenie

Ukraińscy dziennikarze zauważyli, że niekontrolowane uwolnienie wody może doprowadzić do zniszczenia podwodnej części maszynowni w elektrowni, czy do zalania równin zalewowych Chersonia.

 

Rosjanie w ubiegłym roku zaminowali Kachowską Elektrownię Wodną. Pod koniec kwietnia jednostka specjalna z Ukrainy zniszczyła za pomocą drona kompleks obserwacyjny sił rosyjskich zlokalizowany w budynku elektrowni.

 

Serwis Fokus podkreśla, że Rosjanie na terenie Kachowskiej Elektrowni Wodnej często umieszczają swój sprzęt wojskowy. W lutym ukraińskie wojsko uderzyło w ukryty na miejscu czołg.

msm/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie