Ukraina: Rosja przeprowadziła nalot o "wyjątkowej" intensywności na Kijów

Świat
Ukraina: Rosja przeprowadziła nalot o "wyjątkowej" intensywności na Kijów
twitter.com/Osinttechnical

Rosja przeprowadziła w nocy i nad ranem intensywny atak powietrzny na Kijów. Kilka osób jest rannych.

Do nalotów doszło w nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wczesnych godzinach rannych.

 

"To było wyjątkowe w swojej intensywności - maksymalna liczba pocisków atakujących w najkrótszym czasie" - napisał na Telegramie Serhij Popko, szef miejskiej administracji wojskowej w Kijowie.

 

"Według wstępnych informacji zdecydowana większość wrogich celów w przestrzeni powietrznej Kijowa została wykryta i zniszczona!" - dodał.

 

Nie wiadomo, ile obiektów zestrzelono nad miastem i czy któryś z nich zdołał trafić w swój cel.

Atak na Kijów. Odłamki uszkodziły budynek

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko przekazał, że spadające odłamki podpaliły kilka samochodów i uszkodziły budynek w dzielnicy Sołomyjskiej na zachodzie stolicy. Trzy osoby zostały ranne.

 

Kliczko powiedział, że na południe od Boryspola systemy obrony powietrznej odpierały atak drona. W mieście położonym na południowy wschód od Kijowa znajduje się główne lotnisko pasażerskie stolicy, które jest obecnie zamknięte.

 

ZOBACZ: Prezydent Ukrainy przybył do Berlina. "Broń. Potężny pakiet. Obrona powietrzna"

 

Zniszczenia w innych dzielnicach nie były znaczące i nie było natychmiastowych informacji o potencjalnych ofiarach - powiedziała administracja wojskowa.

 

Syreny przeciwlotnicze rozbrzmiały w całej Ukrainie we wczesnych godzinach porannych we wtorek, a nad Kijowem i jego regionem były słyszalne przez ponad trzy godziny.

"Wszystkie 18 rakiet zniszczonych"

W nocnym ataku Rosji siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 18 rakiet różnego typu, w tym sześć ponaddźwiękowych pocisków manewrujących Kinżał – poinformował we wtorek rano naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Wojska rosyjskie użyły pocisków odpalanych z ziemi, samolotów oraz okrętów.

 

"Z sześciu samolotów MiG-31 K wystrzelono sześć rakiet ponaddźwiękowych Ch-47M2 Kinżał, dziewięć pocisków manewrujących Kalibr (odpalono) z okrętów na Morzu Czarnym oraz trzy rakiety z wyrzutni lądowych (S-400, Iskander-M)" - napisał Załużny w Telegramie.

 

"Wszystkie 18 rakiet zostało zniszczonych przez siły i środki obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy" - podkreślił.

an/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie