"Śniadanie Rymanowskiego". Gawkowski: Niech Morawiecki i Ziobro idą na dobrą wódę. My im postawimy

Polska
"Śniadanie Rymanowskiego". Gawkowski: Niech Morawiecki i Ziobro idą na dobrą wódę. My im postawimy
Polsat News
Poseł Lewicy zaproponował, aby premier Morawiecki i Zbigniew Ziobro "poszli na dobrą wódę"

- Niech pan Morawiecki z panem Ziobro idą na wódę, dobrą wódę. My im postawimy. Niech usiądą, wypiją, pogadają i zamkną ten konflikt - zaproponował Krzysztof Gawkowski (Lewica). Jego zdaniem, to pomogłoby rozwiązać spór dotyczący polskiego sądownictwa i odblokować unijne środki. - U nas się piło czasami i przynajmniej do Unii Europejskiej weszliśmy dzięki temu - dodał poseł.

Goście Bogdana Rymanowskiego rozmawiali na temat propozycji zmian przepisów dotyczących funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Posłowie PiS, którzy złożyli projekt w tej sprawie, chcą, aby zmniejszona została minimalna liczebność Zgromadzenia Ogólnego (z 10 do 9 sędziów - red.) oraz pełnego składu TK (z 11 do 9 sędziów - red.).  Opozycja krytykuje taką propozycje.

 

Krzysztof Gawkowski w "Śniadaniu Rymanowskiego" mówił, że w tej sprawie panuje bałagan. - Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło przez dwie kadencje do tego, że Trybunał Konstytucyjny de facto przestał działać. TK, w którym PiS wybrało wszystkich członków, pokłócił się wewnętrznie o to, kto ma być przewodniczącym - tłumaczył Gawkowski. 

 

ZOBACZ: Kaczyński o ustawie zapobiegającej "seksualizacji dzieci". Tusk komentuje

 

Dodał, że według propozycji PiS "parlament ma rozstrzygać dlaczego sześciu członków pokłóciło się z dziewięcioma o jedną kobietę, która jest przewodniczącą tego Trybunału". Zdaniem Gawkowskiego w "Europie się z nas śmieją" i przez to europejskie pieniądze "nie dojechały do Polski". 

 

Poseł Lewicy zaproponował "prosty układ", który jego zdaniem może rozwiązać spór o polskie sądownictwo i Trybunał Konstytucyjny, a w konsekwencji doprowadzić do wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. 

Gawkowski: Niech Morawiecki i Ziobro idą na dobrą wódę. My im postawimy

- Niech pan Morawiecki z panem Ziobro idą na wódę, dobrą wódę, my im postawimy. Niech usiądą, wypiją, pogadają i zamkną ten konflikt.

Podkreślił, ze obecnie "jeden i drugi zbierają haki na siebie". - Mamy problem, bo obecnie w TK część sędziów popiera Morawieckiego, część Ziobrę. Kaczyński nie trzyma za cugle już tak mocno, jak w przeszłości, czyli nie może sprawić, żeby się pogodzili. Prezydent nawoływał do zgody, a tej zgody nie ma - mówił. 

 

- Doprowadziliście do tego, że Trybunał Konstytucyjny został skompromitowany, ośmieszony i dzisiaj nie działa. Teraz sytuację ma rozwiązać parlament, który będzie działał pod presją czasu. Śmiech, śmiech, śmiech.  - podkreślił. 

 

WIDEO: Fragment programu "Śniadanie Rymanowskiego"

 

Po chwili w studiu rozgorzała dyskusja na temat tego, czy politycy Zjednoczonej Prawicy piją alkohol. 

 

- Wy nie pijecie? U nas się piło czasami i do Unii Europejskiej przynajmniej weszliśmy dzięki temu - powiedział Gawkowski. 

 

Rzecznik rządu z uśmiechem przyznał, że w PiS są abstynenci, ale on sam "do nich nie należy". 

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro: Nie chcemy eurokołchozu regulowanego z Berlina i Brukseli

 

- Pan poseł sugeruje, że minister Ziobro i premier Morawiecki mają powiedzieć sędziom TK, jak mają głosować? - pytał Müller. - Jeżeli za rządów SLD tak to wyglądało, to powodzenia. Być może mieliście takie standardy - dodał. 

 

Potwierdził, że istnieje "rzeczywisty konflikt" o ustawę o Sądzie Najwyższym, co "burzy narrację, że wszyscy są na telefon". - My przedstawiamy analogiczny projekt do ustawy z 2015 roku - powiedział rzecznik rządu. 

 

- Wtedy wam to przeszkadzało - wtrącił poseł PO Marcin Kierwiński.

 

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie