Chiny: Pekin ostrzega Tajwan po wizycie Caj Ing-wen w Kalifornii. "Gotowość do ochrony suwerenności"

Świat
Chiny: Pekin ostrzega Tajwan po wizycie Caj Ing-wen w Kalifornii. "Gotowość do ochrony suwerenności"
defense.gov
Chiński samolot Su-27

Chiny podejmą zdecydowane i skuteczne środki w celu ochrony narodowej suwerenności i integralności terytorialnej - brzmi część czwartkowego oświadczenia chińskiego MSZ, cytowane przez agencję Xinhua. To odpowiedź na spotkanie prezydent Tajwanu Caj Ing-wen ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym.

Pekin zapowiada "zdecydowaną" odpowiedź na spotkanie w Los Angeles między prezydent Tajwanu Caj Ing-wen a Kevinem McCarthym, spikerem Izby Reprezentantów USA.

 

"Chiny podejmą zdecydowane i skuteczne środki w celu ochrony narodowej suwerenności i integralności terytorialnej" - podała agencja Xinhua, cytując MSZ.

 

Z kolei chińskie ministerstwo obrony przekazało, że armia pozostaje w stanie "wysokiej gotowości". 

 

Pekin wezwał USA do przestrzegania podjętych wobec Chin oficjalnych zobowiązań politycznych w kwestii Tajwanu.

Demonstracje siły wokół Tajwanu

Jeszcze w środę przed spotkaniem grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca wpłynęła na wody na południowy wschód od Tajwanu.

 

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w oświadczeniu, że w ciągu ostatniej doby zlokalizowało chiński samolot bojowy i trzy okręty wojskowe wokół wyspy. 

 

ZOBACZ: Tajwan. Amerykański samolot nad Cieśniną Tajwańską. Chiny reagują

 

Z kolei w środę wieczorem resort poinformował, że chiński lotniskowiec Shandong przepłynął kanał Bashi i wody na południowy wschód od Tajwanu. Jak podają chińskie media, "jest całkowicie gotowy do operacji na otwartym morzu i ochrony narodowej suwerenności Chin oraz integralności terytorialnej".

Spotkanie Caj Ing-wen z Kevinem McCarthym

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen spotkała się w Kalifornii ze spikerem Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym. Przywódczyni podkreśliła, że Tajpej stoi przez bezprecedensowymi wyzwaniami.

 

"Po raz kolejny demokracja w świecie jest zagrożona, a nie można lekceważyć pilnej potrzeby utrzymania lśniącego światła wolności" - powiedziała i dodała: jesteśmy silniejsi, kiedy jesteśmy razem.

 

ZOBACZ: Chiny prowadzą "ćwiczenia uderzeniowe". Samoloty wtargnęły w strefę powietrzną Tajwanu

 

Podkreśliła też więź z USA i wartościami świata Zachodu. "Przyjaźń między mieszkańcami Tajwanu i Ameryki jest sprawą o ogromnym znaczeniu dla wolnego świata. Utrzymanie wolności gospodarczej, pokoju i stabilności w regionie ma kluczowe znaczenie" - tłumaczyła, cytowana przez CNN. 

 

W ubiegłym roku prezydent Tajwanu spotkała się z ówczesną spiker niższej izby Kongresu USA Nancy Pelosi. Wtedy to amerykańska urzędniczka pojawiła się w Tajpej, co spowodowało ostrą reakcję Pekinu.

 

ap/dsk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie