Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu

Świat
Chiny rozpoczęły manewry wojskowe wokół Tajwanu
Zdjęcie ilustracyjne
Wystrzelono flary, aby zmusić myśliwce do odwrotu.

Armia chińska rozpoczęła ćwiczenia z wykorzystaniem ostrej amunicji na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan - poinformowała w czwartek chińska telewizja państwowa. Ćwiczenia mają zakończyć się o godz. 12.00 (5.00 czasu polskiego) w niedzielę.

 

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie drony, przeleciały w nocy ze środy na czwartek nad rejonem wysp Kinmen położonych w pobliżu południowo wschodnich wybrzeży Chin. Wystrzelono flary, aby zmusić je do odwrotu.

 

ZOBACZ: Tajwan. Eksperci o wizycie Nancy Pelosi: Niezbyt przemyślana prowokacja; czwarty kryzys w cieśninie

 

Jak podała agencja Reutera, w czwartek tajwańskie źródła potwierdziły, że około 10 chińskich okrętów i "liczne samoloty wojskowe" przekroczyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej. Według zapowiedzi Pekinu manewry odbywają się w odległości zaledwie 10 km od tajwańskiej wyspy Xiaoliuqiu, położonej 13 km od Tajwanu. Inna część przedsięwzięcia została zaplanowana 18 km od Nowego Tajpej, blisko stolicy kraju.

 

Przeprowadzono ćwiczenia precyzyjnych ostrzałów z dalekiej odległości we wschodniej części Cieśniny Tajwańskiej - oznajmiło chińskie dowództwo wojskowe.

Tajwan: To prowokacja

Tajwańskie siły zbrojne zostały postawione w stan pogotowia po tym, jak Chiny zapowiedziały serię ćwiczeń wojskowych w niewielkiej odległości od wyspy w reakcji na niedawną wizytę na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.

 

Tajwańskie władze skrytykowały postępowanie Chin, nazywając je "prowokacją" i poinformowały, że planują w sposób skoordynowany zmienić trasy przelotów samolotów i trasy statków, by uniknęły kontaktu z wrogim wojskiem.

 

W środę, w dniu wizyty Pelosi, 27 myśliwców ChRL naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ). 

Cyberatak na tajwański resort obrony

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że jego strona internetowa została zaatakowana przez hakerów i na krótko zniknęła z sieci.

 

Ministerstwo zapewniło, że sytuacja została opanowana i że ściśle współpracuje z innymi agendami rządowymi aby wzmocnić cyberbezpieczeństwo, szczególnie ważne obecnie w okresie narastającego napięcia w stosunkach z Chinami.

 

Wcześniej kilka stron rządu Tajwanu, w tym urzędu prezydenta, zostało zaatakowanych. Według władz część ataków przeprowadzono z Chin i Rosji. 

pgo/map / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie