Finlandia przystąpiła do NATO.Wiceszef rosyjskiego MSZ: Moskwa jest gotowa na ryzyko

Świat
Finlandia przystąpiła do NATO.Wiceszef rosyjskiego MSZ: Moskwa jest gotowa na ryzyko
kremlin.ru
Rosyjska reakcja na dołączenie Finlandii do NATO

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Gruszko skomentował przystąpienie Finlandii do NATO. - Moskwa rozpoczęła już opracowywanie środków reagowania w celu powstrzymania ewentualnych zagrożeń. Jesteśmy gotowi na ryzyko - powiedział rosyjski polityk.

We wtorek Finlandia stała się oficjalnie 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na reakcję strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać.

Rosja: Opracowujemy środki reagowania

Jak poinformowała propagandowa agencja TASS, wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksander Gruszko, w kontekście dołączenia Finlandii do NATO, stwierdził, że "każdy odpowiedzialny sztab bierze pod uwagę możliwość realizacji różnych scenariuszy rozwoju sytuacji". - W tym scenariusze, które wiążą się z rozmieszczeniem sił bojowych lub pojawieniem się obcego sprzętu na terytorium tego kraju - powiedział Gruszko.

 

ZOBACZ: Finlandia dołączy do NATO. Rosyjska propaganda: Musimy wyzwolić fińskich braci!

 

- W każdym razie terytorium Finlandii zostanie uwzględnione w planach operacyjnych NATO. To również zostanie uwzględnione w rosyjskim procesie planowania wojskowego - podkreślił. - Moskwa rozpoczęła już opracowywanie środków reagowania w celu powstrzymania ewentualnych zagrożeń związanych z wejściem Finlandii do NATO - dodał.

Gruszko: Moskwa jest gotowa na ryzyko

Jak stwierdził Gruszko, "Rosja podejmie działania wojskowo-techniczne, jeśli NATO stanie się bardziej aktywne po przystąpieniu Finlandii do Sojuszu, a Moskwa jest gotowa na ryzyko zmiany sytuacji w regionie".

 

- W sensie prawnym NATO idzie na granicę między Rosją a Finlandią, która ma 1,3 tys. km. Oczywiście w tym regionie zostaną podjęte wszelkie niezbędne środki wojskowo-techniczne - powiedział Gruszko. Dodał, że Rosja będzie "uważnie monitorować, jak członkostwo Finlandii w NATO wpłynie na konfigurację sił w regionie północnym", w tym "pod kątem możliwości rozmieszczenia obcych sił na terytorium tego kraju".

 

Przed oficjalnym wejściem Finlandii do NATO minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że to posuniecie zwiększa ryzyko dalszej eskalacji konfliktu na Ukrainie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji stwierdziło, że rezygnując z nieutralności, Finlandia popełnia niebezpieczny błąd historyczny, który narusza stosunki z Moskwą.

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił z kolei, że rozszerzenie NATO narusza rosyjskie bezpieczeństwo i interesy narodowe.

 

ZOBACZ: Finlandia dołączyła do NATO. W jaki sposób kraj wzmocni siły Sojuszu Północnoatlantyckiego?

 

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w maju 2022 roku. We wtorek Helsinki zostały oficjalnie przyjęte do NATO jako 31. członek Sojuszu.

msm/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie