Finlandia dołączy do NATO. Rosyjska propaganda: Musimy wyzwolić fińskich braci!

Świat
Finlandia dołączy do NATO. Rosyjska propaganda: Musimy wyzwolić fińskich braci!
Twitter/@Gerashchenko_en/Yıldız Yazıcıoğlu/Public Domain
Finlandia tego lata stanie się oficjalnie członkiem NATO

Finlandia formalnie dołączy do naszego Sojuszu w najbliższych dniach - poinformował szef NATO Jens Stoltenberg. "Jako sojusznicy będziemy się wzajemnie bronić" - przekazała z kolei premier Finlandii Sanna Marin. Po tej decyzji w rosyjskich mediach propagandowych zawrzało: - Musimy wyzwolić fińskich braci!

W sobotę Anton Heraszczenko, doradca szefa ukraińskiego MSW, opublikował na swoim Twitterze nagranie - fragment z rosyjskiego programu telewizyjnego. "Uwaga Finlandia!" - napisał - "Rosyjscy propagandziści mówią o konieczności 'wyzwolenia bratniego narodu fińskiego'".

Rosyjska propaganda: Musimy wyzwolić fiński naród

Na fragmencie propagandowego rosyjskiego programu informacyjnego widzimy część debaty na temat aktualnej politycznej sytuacji. W 30-sekundowym nagraniu słyszymy opinie na temat najbliższych losów Finlandii.

 

- W Finlandii panuje bałagan. Kraj ten najprawdopodobniej już tego lata stanie się członkiem NATO, więc to jest już całkowicie poza naszym decyzjami. Wobec tego, będziemy musieli wyzwolić nasz bratni naród fiński - mówią propagandyści. 

 

 

"Będziemy dawać i otrzymywać bezpieczeństwo"

W czwartek późnym wieczorem turecki parlament ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Oznacza to, że ostatnia przeszkoda została pokonana. 

 

Rząd w Helsinkach oświadczył, że przystąpienie do Sojuszu wzmocni bezpieczeństwo samego kraju, ale także poprawi stabilność w regionie.

 

"Jako sojusznicy będziemy dawać i otrzymywać bezpieczeństwo. Będziemy się wzajemnie bronić. Finlandia stoi ze Szwecją teraz i w przyszłości i wspiera jej wniosek" - napisała na Twitterze premier Sanna Marin

 

 

"Finlandia dołączy do NATO w najbliższych dniach"

W piątek szef NATO zdradził, że rozszerzenie Sojuszy oficjalnie nastąpi już niebawem. 

 

"Z niecierpliwością czekam na podniesienie flagi Finlandii w NATO w najbliższych dniach. Razem jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi" - napisał Stoltenberg.

 

 

"Finlandia formalnie dołączy do naszego sojuszu w najbliższych dniach" - przekazał Stoltenberg. 

 

 

Po zakończeniu procesu ratyfikacji Turcja i Węgry muszą wysłać swoje dokumenty zatwierdzające do Waszyngtonu. Następnie możliwe będzie formalne zaproszenie Finlandii do sojuszu. 

Turecki sprzeciw

Przystąpienie Finlandii do NATO będzie pierwszym od trzech lat rozszerzeniem, po tym jak w 2020 roku przyjęta została Macedonia Północna. 

 

Akcesja mogła zostać dokonana szybciej, ale spowolnił ją sprzeciw Ankary, która miała obawiać się o wspieranie przez Helsinki grup kurdyjskich oraz eksportu broni.

 

ZOBACZ: Finlandia coraz bliżej NATO. Turcja daje zielone światło

 

"W tym tygodniu tureccy urzędnicy przekazali, że Finlandia wypełniła swoje zobowiązania wynikające z podpisanego w zeszłym roku memorandum, w którym oba kraje zobowiązały się do rozwiązania problemów bezpieczeństwa Turcji" - przypomniał "The Guardian". 

Szwecja nadal czeka

Z podobnych przyczyn Ankara cały czas blokuje akcesję Szwecji. Chociaż Stockholm podobnie jak Helsinki swój wniosek złożył w maju ubiegłego roku. 

 

Rozmowy między Szwecją a Turcją poczyniły niewielkie postępy, a amerykański departament stanu zachęca Ankarę do szybszego działania.

 

ZOBACZ: Szwecja: Parlament zgodził się na wejście do NATO. Przeważająca większość głosów "za"

 

"Zarówno Szwecja jak i Finlandia są silnymi, zdolnymi partnerami, którzy podzielają wartości NATO i wzmocnią sojusz oraz przyczynią się do bezpieczeństwa europejskiego" - powiedział rzecznik departamentu, cytowany przez "The Guardian".

 

Akcesja Szwecji czeka na ratyfikację także w węgierskim parlamencie. 

ap/nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie