Finlandia dołączyła do NATO. W jaki sposób kraj wzmocni siły Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Świat
Finlandia dołączyła do NATO. W jaki sposób kraj wzmocni siły Sojuszu Północnoatlantyckiego?
defmin.fi
Finlandia dołączyła do NATO

Do tej pory obrona krajów bałtyckich stanowiła wyzwanie dla planistów. Od momentu wstąpienia Finlandii do NATO stanie się ona łatwiejsza. Podkreślić jednak należy, że fińska armia jest dość specyficzna. Jakie siły ja stanowią? Z jakiego sprzętu korzystają?

Finlandia ma rozległą granicę z Rosją - długą na 1313 km. Kraj stanowi więc istotną siłę w Sojuszu Północnoatlantyckim, zwłaszcza w przypadku konfrontacji z Moskwą - podkreślają eksperci.

 

Dołączenie Finlandii do NATO to dodatkowe siły, ale i wydatki na obronność. Te z roku na rok stale rosły. W 2023 roku prognozuje się, że sięgną 5,9 mld euro. Dla porównania w 2019 roku było to 3,1 mld euro. Zauważa się, że znaczące zwiększenie wydatków na wojsko nastąpiło w Finlandii w ciągu dwóch ostatnich lat.

Fińska armia. Ilu ma żołnierzy?

Armia Finlandii jest dość specyficzna. Kraj zamieszkuje 5,5 mln ludzi, a to sprawa, że wyłonienie znaczącej liczby wojskowych jest trudniejszym zadaniem. Jak zauważają eksperci, nie dość, że było to możliwe, to rozmiar armii robi wrażenie, zwłaszcza, że fińscy żołnierze są dobrze wyszkoleni.

 

ZOBACZ: Finlandia dołączy do NATO. Rosyjska propaganda: Musimy wyzwolić fińskich braci!

 

Struktura Sił Obronnych podzielona jest na dwa warianty. W czasie pokoju stanowi je 31,5 tys. żołnierzy oraz 3,8 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej. W razie wojny do regularnych żołnierzy dołącza 280 tys. dobrze przygotowanych rezerwistów, a liczba pograniczników wzrasta do 15 tys. W momencie wybuchu wojny Straż Graniczna dołącza do Sił Obronnych.

 

Wojska lądowe w czasie pokoju stanowią: brygada pancerna, dwie brygady zmechanizowane, dwie brygady piechoty lekkiej, szkolnictwo, pułk specjalny, wyszkolony do obrony stolicy i patrolowania terenów wokół niej oraz gwardia narodowa. W momencie wojny wojska lądowe dodatkowo zasila: sześć brygad, 14 batalionów, 28 kompanii terytorialnych oraz wspomniane pododdziały pograniczników.

 

WIDEO: Finlandia dołączyła do NATO. Wzmocni obronę przy granicy z Rosją

 

Fiński sprzęt bojowy

Fińskie wojska lądowe korzystają z 239 czołgów Leopard 2, 100 wozów bojowych, tysiąca wozów opancerzonych i transportowych, obrony przeciwlotniczej oraz artylerii rakietowej i przeciwpancernej.

 

Finlandia posiada także pułk szkoleniowy do trenowania nowych pilotów. Siły powietrzne posiadają 62 samoloty wielozadaniowe, 37 samolotów szkolno-bojowych, samoloty transportowe, bezzałogowce oraz śmigłowce.

 

ZOBACZ: TikTok zakazany w NATO. Organizacja wysłała informację do pracowników

 

Na fińską marynarkę wojenną składa się osiem okrętów rakietowych oraz 18 okrętów do walki minowej, a także liczne okręty transportowe oraz tzw. strzelcy wybrzeża - oddziały, które dodatkowo chronią wybrzeża i są przystosowane do współpracy z sojusznikami z NATO.

 

Eksperci zauważają, że kwestią otwartą pozostaje ocena, czy fińska armia wzmocni wychodnią, czy też północą flankę NATO.

msm / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie