Mariusz Błaszczak w "Graffiti": Niemcy zbudowały siłę Putina

Polska
Mariusz Błaszczak w "Graffiti": Niemcy zbudowały siłę Putina
Polsat News

- Proces oczekiwania na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie KPO nie wpłynie na moje działania związane z wyposażaniem Wojska Polskiego - stwierdził w "Graffiti" minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS). Wicepremier dodał, że Niemcy zbudowały fundament finansowy, który pozwolił Putinowi na zaatakowanie Ukrainy.

Gościem Marcina Fijołka w programie "Graffiti" był wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. W piątek prezydent Andrzej Duda zdecydował o przesłaniu noweli ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. 

 

Wicepremier Błaszczak podkreślił, że proces oczekiwania na orzeczenie TK w sprawie KPO nie wpłynie na działania MON związane z wyposażaniem Wojska Polskiego. Szef MON zapewnił, że decyzja prezydenta nie stawia rządu w trudnej sytuacji w roku wyborczym. Mariusz Błaszczak dodał, że podstawą funkcjonowania rządu jest budżet państwa. 

 

ZOBACZ: Patrioty w Warszawie. Mariusz Błaszczak: Pokazujemy gotowość bojową wojska

Mariusz Błaszczak: Niemcy zbudowały siłę Putina

W dalszej części programu Marcin Fiołek zapytał ministra Błaszczaka o to czy Polska "gra" z Niemcami do jednej bramki w kontekście wojny z Ukrainą.

 

- Niemcy przez lata wspierały Putina. Nie ma wątpliwości, że zbudowały siłę Rosji, który pozwolił Putinowi na zaatakowanie Ukrainy. Jest oczywiście zmiana w polityce niemieckiej. Na ile ona będzie trwała, zobaczymy. To wszystko wymaga presji ze strony, jak w przypadku dostaw czołgów Ukrainie - dodał Błaszczak. 

 

WIDEO: Mariusz Błaszczak w "Graffiti": Niemcy zbudowały fundament finansowy, który pozwolił Putinowi na zaatakowanie Ukrainy

 

 

Marcin Fiołek zapytał także o to, ile może potrwać wojna w Ukrainie. 

 

- Z pewnością wojna potrwa długo. Naszym zadaniem jest przygotowanie się i wzmacnianie potencjału polskiej armii oraz wspieranie władz w Kijowie - zwrócił uwagę wiceszef MON. 

 

Według Mariusza Błaszczaka Rosja z całą pewnością się nie zatrzyma, jeśli podbije Ukrainę. 

 

ZOBACZ: Joe Biden przyleci do Polski. Były szef BBN: Polska odgrywa wyjątkową rolę

Mariusz Błaszczak: Wkrótce dostawa Himarsów do Polski

Dziennikarz Polsat News zapytał swojego gościa o zbrojenia polskiej armii, o to czy Polska kupi wszystkie 500 wyrzutni Himras, które oferują Amerykanie czy tylko część. Mariusz Błaszczak podkreślił, że w tym roku trafi do Polski pierwsza dostawa amerykańskich wyrzutni. 

 

- Będziemy teraz negocjować cenę. Naszym celem jest wykorzystanie w całości oferty, jaka otrzymaliśmy od USA. Po raz pierwszy te wyrzutnie będą osadzone na innych ciężarówkach niż amerykańskie: na polskich Jelczach. To duży sukces - podkreślił Błaszczak. 

 

Wicepremier zapewnił, że trwają negocjacje i wkrótce należy spodziewać się dalszych szczegółów. Błaszczak dodał, że sprzęt kupowany przez polską armię jest nowoczesny i wbrew temu co sugeruje opozycja stanowi ogromne wzmocnienie dla wojska. 

 

ZOBACZ: USA. Zestrzelono kolejny obiekt latający. Naruszył amerykańską przestrzeń

Błaszczak o wizycie Joe Bidena

Marcin Fiołek zapytał także wicepremiera o przyszłotygodniową wizytę Joe Bidena w Polsce. Prezydent USA ma przybyć do naszego kraju w poniedziałek 20 lutego i pozostanie do środy. Biden ma wygłosić m.in. przemówienie poświęcone wojnie w Ukrainie oraz szerzej bezpieczeństwu na świecie. 

 

Minister obrony narodowej podkreślił, że szczegółów na temat wizyty Bidena należy spodziewać się w kolejnych dniach i będzie o nich informowała kancelaria prezydenta. 

 

ZOBACZ: Wizyta Joe Bidena w Polsce. Biały Dom ogłosił datę przylotu prezydenta USA

 

- Jestem przekonany, że relacje polsko-amerykańskie są bardzo silne, o czym świadczy m.in. stacjonowanie amerykańskich wojsk w naszym kraju - zwrócił uwagę Mariusz Błaszczak.

 

Na koniec rozmowy Marcin Fiołek zapytał szefa MON o liczbę polskich żołnierzy, którzy walczą w Ukrainie. 

 

- To nie są duże liczby - podkreślił Błaszczak. Dodał, że problem, o którym mówi opozycja został sztucznie wyolbrzymiony. Wicepremier uniknął jednak odpowiedzi w sprawie przegłosowania przez Sejm ustawy abolicyjnej dla polskich żołnierzy wracających z wojny. 

mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie