Wizyta Joe Bidena w Polsce. Biały Dom ogłosił datę przylotu prezydenta USA

Polska
Wizyta Joe Bidena w Polsce. Biały Dom ogłosił datę przylotu prezydenta USA
PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
Prezydent USA Joe Biden przyleci do Polski

Joe Biden złoży oficjalną wizytę w Polsce. Amerykański prezydent będzie w Polsce od 20 do 22 lutego - powiedziała to na konferencji prasowej Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu. Dodała, że Joe Biden spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz przywódcami Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Rzeczniczka Białego Domu przekazała, że prezydent USA wygłosi także przemówienie. - Joe Biden będzie miał wystąpienie przed rocznicą brutalnej i niesprowokowanej inwazji na Ukrainę. Odniesie się do tego, jak Stany Zjednoczone zmobilizowały świat, by wspomóc naród ukraiński, który broni swojej wolności i demokracji - dodała.

Prezydent USA Joe Biden przyleci do Polski. Ogłoszono datę 

Jak poinformowała Jean-Pierre, prezydent USA porozmawia z prezydentem Andrzejem Dudą na temat współpracy dwustronnej, wsparcia Ukrainy i wzmocnienia NATO.

 

"Na moje zaproszenie z kolejną wizytą do Polski przyjedzie Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Polska będzie też współgospodarzem szczytu wschodniej flanki NATO i USA. Nasze relacje sojusznicze są silniejsze niż kiedykolwiek" - napisał Andrzej Duda.

 

 

Będzie to druga wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce. Pierwszy raz amerykański przywódca odwiedził nasz kraj w marcu 2022 roku.

Joe Biden spotka się z Andrzejem Dudą  

W piątek wieczorem wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce potwierdził szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz, który podkreślił, że Biden przyjedzie do Polski na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. 

 

- W pierwszej kolejności odbędzie się spotkanie dwustronne z prezydentem Dudą w Pałacu Prezydenckim. Rozmowy będą dotyczyły spraw natury bezpieczeństwa, ale także spraw, które są dzisiaj na agendzie stosunków polsko-amerykańskich - powiedział. 

 

Według niego "wizyta Joe Bidena w Polsce będzie potwierdzeniem tego, że relacje polsko-amerykańskie są dzisiaj w najlepszym możliwym kształcie w historii".

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: Nie mam zaproszenia na spotkanie z Bidenem w Polsce

 

- Prezydent Joe Biden planuje wygłosić w Polsce przemówienie podkreślające rolę Polski i Polaków w kontekście wojny w Ukrainie. Jednocześnie to wystąpienie będzie dotyczyło szerszej tematyki architektury bezpieczeństwa całego regionu - dodał.

 

WIDEO: Marcin Przydacz o szczegółach wizyty Joe Bidena w Polsce

 

 

- 22 lutego prezydent Biden będzie współgospodarzem szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie - poinformował. 

 

- Pokazuje to, że dzisiaj Polska staje się takim centrum dyplomatycznym, centrum dyskusji o tym, co jako NATO, co jako sojusznicy możemy zrobić w kwestii wyzwań natury bezpieczeństwa - podkreślił Przydacz.

 

- Na ten moment nie ma planów, że Joe Biden odwiedzi inne miejsca w Polsce poza stolicą - dodał.

dk/mbl/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie