Rosjanie szykują tajną mobilizację. Ma rozpocząć się w ciągu dwóch tygodni

Świat
Rosjanie szykują tajną mobilizację. Ma rozpocząć się w ciągu dwóch tygodni
Twitter.com/Tadeusz Giczan
Zdj. z września. Rejon Omska w Rosji. Widać na nim, jak zebrani wokół autobusu mieszkańcy żegnają krewnych wezwanych do walki z Ukrainą

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzega przed kolejną tajną mobilizacją, do jakiej przygotowuje się Kreml. Ma ona obowiązywać w Rosji i na terenie okupowanych terytoriów i rozpocząć się 10 grudnia.

Informacja o kolejnej "fali tajnej mobilizacji" pojawiła się w codziennym komunikacie sztabu o działaniach wojennych na terytorium Ukrainy.

Mobilizacja w Rosji

Poprzednia miała miejsce 21 września, gdy prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, na mocy którego powołanych miało zostać około 300 tys. rezerwistów. W ocenie niezależnych obserwatorów mobilizacja mogła jednak objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, co spowodowało masowe próby wyjazdu z kraju mężczyzn w wieku poborowym. 

 

Byłaby to również nie pierwsza mobilizacja na okupowanych terenach. Zaledwie miesiąc temu Sztab Generalny ukraińskiej armii informował o takich działaniach w obwodzie ługańskim. Tam pracownicy służb komunalnych byli przymusowo rejestrowani do służby wojskowej na mocy rosyjskiego ustawodawstwa. Skierowano ich na tzw. badania lekarskie, których wyniki wskazywały, że przebadani mogą odbyć służbę wojskową.

Wojna w Ukrainie. Ataki Rosji na Chersoń i Dniepr

W niedzielę ukraiński sztab podał też, że Rosja kontynuuje przegrupowanie wojsk w celu wzmocnienia swoich sił na kierunkach Łyman i Awdijiwka. Dokonała dwóch ataków rakietowych na obiekty cywilne w Dnieprze i 38 ostrzałów artyleryjskich na pozycje wojskowe i obiekty cywilne - większość w Chersoniu.

 

Udało się odeprzeć ataki okupantów w pięciu regionach obwodu donieckiego.

 

ZOBACZ: Białoruś. Nie żyje minister spraw zagranicznych Władimir Makei

 

We wsi Stelmachiwka w obwodzie ługańskim wróg użył "ciężkich zestawów miotaczy ognia", jak nazywany jest rosyjski system artylerii rakietowej, którego głównym elementem jest samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa na podwoziu czołgu T-72 lub T-90.

Kontrofensywa Ukrainy. Około 100 rannych Rosjan w obwodzie zaporoskim

Ukraiński sztab poinformował też o atakach na pozycje wroga w Melitopolu, mieście Połochy i Michajłówka w obwodzie zaporoskim, gdzie ponad 100 okupantów zostało rannych. Zniszczono również około 10 jednostek sprzętu wojskowego i dwa magazyny amunicji.

 

ZOBACZ: Ukraina. Premier Morawiecki w Kijowie. Spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim

 

W ciągu ostatniej doby ukraińskie wyrzutnie rakiet i artylerzyści zaatakowali dwa punkty kontrolne i 11 obszarów koncentracji wojsk, broni i sprzętu wojskowego wroga, a także jeden inny ważny jego obiekt.

ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie