Białoruś. Nie żyje minister spraw zagranicznych Władimir Makei

Świat
Białoruś. Nie żyje minister spraw zagranicznych Władimir Makei
Wikimedia Commons/Nina Zambrano Díaz/Cancillería del Ecuador
Władimir Makiej zmarł w wieku 64 lat

Białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makei zmarł w wieku 64 lat - poinformowała w sobotę państwowa agencja prasowa Belta. Dodano, że mężczyzna zmarł nagle. Makei piastował swoje stanowisko od 2012 roku. W poniedziałek miał spotkać się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem

Na początku tego tygodnia Makei brał udział w konferencji Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) w Erewaniu - sojuszu wojskowego kilku państw poradzieckich - a w poniedziałek miał spotkać się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

Makei a protesty w Białorusi

Przed wyborami prezydenckimi i masowymi protestami antyrządowymi na Białorusi w 2020 roku Makei był jednym z inicjatorów starań o poprawę relacji Białorusi z Zachodem i krytykował Rosję.

 

ZOBACZ: Białoruś. Alaksandr Łukaszenka o eksplozji w Przewodowie: Takie wypadki się nie zdarzają

 

Po rozpoczęciu protestów zmienił jednak gwałtownie swoje stanowisko, twierdząc, że były one inspirowane przez agentów Zachodu.

Zacharowa: Jesteśmy wstrząśnięci

"Jesteśmy wstrząśnięci doniesieniami o śmierci szefa MSZ Republiki Białoruś Władimira Makei" – napisała na swoim kanale Telegram rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. "Oficjalne kondolencje zostaną wkrótce opublikowane" - dodała.

 

 

 

pgo/grz/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie