Trzy lata Stowarzyszenia Program Czysta Polska. "My nie mówimy o ekologii, my ją robimy"

Polska
Trzy lata Stowarzyszenia Program Czysta Polska. "My nie mówimy o ekologii, my ją robimy"
Facebook/ Stowarzyszenie Program Czysta Polska
Akcja sadzenia drzew zorganizowana przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska

- Każdy dzień, w którym pójdziemy na spacer do lasu i zbierzemy ten śmieć, który ktoś zostawił, jest ważny dla środowiska - mówiła Dominika Tarczyńska ze Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Dodała, że w ramach akcji "Czyste, zielone miasta", udało się posadzić 6700 drzew i posprzątać 24 tony śmieci.

Stowarzyszenie Program Czysta Polska powstało trzy lata temu. Od tego czasu nieustannie rośnie liczba osób, które się do niego przyłączają. Dominika Tarczyńska prowadząca program "Czysta Polska" na antenie Polsat News podała, że dołączyło do niego 340 tys. osób. 

 

- To ludzie chcący wiedzieć, jak działać ekologicznie, bo internet jest zalany wieloma informacjami, które nie zawsze są do końca sprawdzone. My mamy te poparte wiedzą ekspertów, ekologów - wyjaśniła Dominika Tarczyńska.

 

Dodała, że Stowarzyszenie Program Czysta Polska "nie mówi o ekologii". - My tę ekologię po prostu robimy - podkreśliła.

 

ZOBACZ: Forum Ekonomiczne Karpacz. Stowarzyszenie Program Czysta Polska o paliwie przyszłości

 

- W Polsce jest niesamowita liczba wspaniałych osób ratujących nasze środowisko - dodała.

Segregacja odpadów to "pierwszy punkt"

Tarczyńska wskazała też, że "pierwszym i najważniejszym punktem jest segregacja odpadów". - My mówimy zawsze o segregacji, ale ta jest obowiązkowa, a to, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to kwestia, by nie gromadzić odpadów - mówiła.

 

- Każdy dzień, w którym pójdziemy na spacer do lasu i podniesiemy ten śmieć, który ktoś zostawił jest ważny. Każdy dzień, w którym nie wsiądziemy do samochodu jest ważny - podkreśliła.

"Zebraliśmy 24 tony śmieci"

Mówiąc o działaniach Stowarzyszenia Program Czysta Polska, Dominika Tarczyńska wskazała na akcję "Czyste, zielone miasta". - Od kwietnia, kiedy ruszyła, odwiedziliśmy już 44 miasta - powiedziała. 

 

- Do tej pory udało nam się posadzić 6700 drzew i posprzątać 24 tony śmieci - wymieniła.

 

Jak dodała, "w każdej akcji bierze udział bardzo dużo osób, w tym dzieci". - Włodarze miast zawsze przygotowują atrakcje ekologiczne, tak żeby pokazać, że ekologią można się bawić - mówiła. 

 

- Dzieci przychodzą na warsztaty i uczą się, że zabawa to nie tylko smartfony i kolorowe zabawki, ale też natura - podkreśliła Dominika Tarczyńska.

 

ZOBACZ: Czysta Polska zaczyna się w Twoim domu! Nowe spoty zachęcające do dbania o środowisko

 

- Kiedyś przeczytałam takie zdanie, że zmiany klimatu to jest najnudniejsza dziedzina nauki, jaką naukowcy musieli przedstawić opinii publicznej - mówiła. 

"To przemawia do wyobraźni"

Podkreśliła, że to, w jaki sposób mówimy o problemie zmian klimatycznych ma duże znaczenie. - Jeśli powiemy o topniejących lodowcach, to ludzie nie do końca się tym przejmą - mówiła. 

 

- Ale jeśli powiemy, że np. przez zmiany klimatu tracimy bociany, nasze dobro narodowe to już zaczyna nam to coś uświadamiać. To samo z akcją "Zobacz, czym oddychasz". Jak mówimy o smogu, którego nie widzimy to jedno, ale jak postawimy mobilne płuca, które przez dwa tygodnie stają się czarne, to już zaczyna nam to działać na wyobraźnię - powiedziała.

Stowarzyszenie Program Czysta Polska

Misją Stowarzyszenia Program Czysta Polska jest inicjowanie zmian, edukowanie społeczeństwa oraz nagłaśnianie ważnych tematów i akcji związanych z ekologią, ochroną środowiska i poprawą jakości życia. 

 

Jednym z głównych założeń organizacji jest edukacja społeczeństwa. "Mamy na celu przybliżenie korzyści z ekologicznego trybu życia" - podaje.

 

ZOBACZ: Współpraca Stowarzyszenia Program Czysta Polska i OSP na rzecz ekologii i bezpieczeństwa pożarowego

 

"Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo nasze działania  i sposób w jaki funkcjonujemy na co dzień oddziałują na środowisko, a w konsekwencji na nasze zdrowie i życie. Chcemy wprost mówić o tym, że postawy proekologiczne nie powinny pozostawać jedynie w sferze deklaracji, szczególnie, że w wielu przypadkach są bardzo proste do wdrożenia, a jednocześnie zdecydowanie tańsze od tradycyjnych rozwiązań" - podkreśla Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

 

Jeżeli chcesz dołączyć do Stowarzyszenia Program Czysta Polska, możesz to zrobić, wypełniając formularz na stronie.

mst/ac / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie