Iran. Gazeta opublikowała po hebrajsku groźby wobec Izraela. "400 sekund do Tel Awiwu"

Świat
Iran. Gazeta opublikowała po hebrajsku groźby wobec Izraela. "400 sekund do Tel Awiwu"
Hossein Velayati/commons.wikimedia

"400 sekund do Tel Awiwu" - takie hasło w języku hebrajskim pojawiło się na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania irańskiej gazety "Sobh-e-Sadegh". Teheran kilka dni temu obwieścił, że opracował technologię produkcji pocisków hipersonicznych.

Na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania gazety "Sobh-e-Sadegh", związanej z Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej pojawiły się groźby w języku hebrajskim, których adresatem był Izrael. Z komunikatu dowiadujemy się, że - rzekomo opracowany przez Iran - pocisk hipersoniczny może dotrzeć do Tel Awiwu w ciągu 400 sekund.

 

"400 sekund: Generał Amir Ali Hajizadeh, dowódca sił lotniczych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), powiedział, że Iran wszedł w posiadanie technologii dla pocisków hipersonicznych" - czytamy. 

 

ZOBACZ: USA. Biały Dom: Rosja może pomagać Iranowi w tłumieniu protestów

 

W swoim artykule ekspert ds. obrony Hamza Pariyab oznajmił, że pocisk jest w stanie ominąć większość systemów obrony przeciwrakietowej. Jego zdaniem tego rodzaju broń może zostać wykorzystana do zniszczenia systemów obrony państwa i otworzyć drogę do zmasowanej ofensywy z powietrza. 

 

Generał Hadżizadeh w czwartek ogłosił, że Republika Iranu opracowała technologię pozwalającą produkować pociski hipersoniczne. "Ten system ma bardzo dużą prędkość i możliwość manewrowania w atmosferze i poza nią" - stwierdził. Jego zdaniem jeszcze przez dziesięciolecia systemy przeciwrakietowe będą miały poważne problemy, żeby poradzić sobie z zatrzymaniem tych pocisków. 

"Iran czasami wyolbrzymia swoje możliwości"

"Jerusalem Post" zwraca jednak uwagę, że "nie było doniesień o testowaniu takiego pocisku przez Iran i chociaż Republika Islamska rozwinęła duży krajowy przemysł zbrojeniowy w obliczu międzynarodowych sankcji i embarg, zachodni analitycy wojskowi twierdzą, że Iran czasami wyolbrzymia swoje możliwości zbrojeniowe".

 

Pocisk hipersoniczny to rakieta, która osiąga prędkość pięciu machów. Wprawdzie takie osiągi mają też międzykontynentalne pociski balistyczne, ale ich trajektoria lotu jest bardziej przewidywalna, co oznacza, że są łatwiejszym celem dla systemów przeciwrakietowych. W przypadku rakiet, w których posiadaniu ma być Iran, dużą przewagę stwarza ich zwrotność.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń. Dmitrij Pieskow skomentował: To terytorium Rosji

 

Do tej pory udane próby pocisków hipersonicznych ogłosiły Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny i Korea Północna. 

 

W marcu Rosjanie użyli pocisku hipersonicznego Kindżał do niszczenia składu paliwa na Ukrainie. 

ap/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie