USA. Biały Dom: Rosja może pomagać Iranowi w tłumieniu protestów

Świat
USA. Biały Dom: Rosja może pomagać Iranowi w tłumieniu protestów
PAP/EPA/Al Drago / POOL
Rzecznik prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Biały Dom obawia się, że Moskwa może doradzać Teheranowi jak radzić sobie z protestami, opierając się na rosyjskim doświadczeniu w tłumieniu otwartych demonstracji - powiedziała w środę rzecznik prasowa Karine Jean-Pierre.

Rzecznik prasowa Białego Domu dodała również, że dowody na to, że Iran pomaga Rosji prowadzić wojnę z Ukrainą, są "jasne" i "publiczne".

 

- Nasze przesłanie dla Iranu jest bardzo jasne. Przestańcie zabijać swoich ludzi i przestańcie wysyłać broń do Rosji, by zabijać Ukraińców – powiedziała Jean-Pierre.

 

Masowe protesty w Iranie

Masowe protesty w Iranie trwają od połowy września; wybuchły po śmierci 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu; według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy.

 

 

Według danych organizacji Iran Human Rights do tej pory służby zabiły ponad 200 protestujących, w tym dzieci.

 

Jak podkreśla Associated Press, demonstracje te są najpoważniejszym wyzwaniem dla reżimu od fali protestów i zamieszek jaka przeszła przez kraj w 2009 roku.

pgo / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie