Ukraina. Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń. Dmitrij Pieskow skomentował: To terytorium Rosji

Świat
Ukraina. Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń. Dmitrij Pieskow skomentował: To terytorium Rosji
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Wołodymyr Zełenski odwiedził Chersoń

- Jesteśmy gotowi do pokoju, ale do pokoju dla całego naszego kraju - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził w poniedziałek odbity z rąk Rosjan Chersoń. Wizytę Zełenskiego skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

W poniedziałek rano ukraińskie media podały, że do odbitego z rąk Rosjan Chersonia przybył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Później informację potwierdziła również jego kancelaria.

"Idziemy dalej"

Pytany o to, dlaczego zdecydował się na przyjazd do wyzwolonego Chersonia, pomimo groźby ostrzałów i wciąż niebezpiecznej sytuacji w mieście prezydent Ukrainy stwierdził, że "trzeba tu być, aby pokazać wsparcie mieszkańcom miasta".

 

Zełenski cytowany przez służbę prasową zaznaczył, że jego państwo jest gotowe do pokoju, ale dopiero po odzyskaniu wszystkich terytoriów, które są okupowane przez rosyjskich agresorów.

 

 

"Krok za krokiem idziemy ku wszystkim czasowo okupowanym terenom naszego kraju. Oczywiście, to jest trudne, to długa i ciężka droga" - mówił Zełenski.

 

"Idziemy dalej. Jesteśmy gotowi do pokoju, ale do pokoju dla całego naszego kraju. To terytorium naszego państwa. My szanujemy prawo międzynarodowe i suwerenność każdego państwa, a teraz chodzi o suwerenność naszego kraju. Dlatego walczymy z rosyjską agresją" - podkreślił prezydent Ukrainy. 

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski złożył życzenia po polsku. "Wasz kraj, to nasza siostra"

 

"Nie interesują nas ziemie innych krajów. Nas interesuje wyłącznie wyzwolenie spod okupacji naszego kraju, naszych terytoriów. Dlatego nie wiem, jakie (tereny - red.) będą następne, ale będą" - zapewnił.

 

 

Podczas wizyty w Chersoniu Zełenski spotkał się również z żołnierzami, którym wręczył państwowe odznaczenia.

 

Rzecznik Kremla komentuje 

Niezależny, rosyjski portal Meduza zacytował reakcję rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który został zapytany o wizytę Zełenskiego w odbitym przez Ukraińców Chersoniu. 

 

- Pozostawiamy to bez komentarza. Wiecie, że to terytorium Federacji Rosyjskiej - powiedział dziennikarzom na briefingu rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski: Rosjanie popełnili ponad 400 zbrodni wojennych w obwodzie chersońskim

 

Chersoń jest miastem obwodowym, stolicą obwodu chersońskiego, który pod koniec września został formalnie anektowany przez Kreml i wycielony do Federacji Rosyjskiej na podstawie sfałszowanych przez Moskwę referendów. 

 

Dziewiątego listopada rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło wycofanie swoich wojsk z Chersonia na lewy brzeg Dniepru. Przyczyną miała być niemożność zaopatrzenia miasta. Rankiem 11 listopada resort poinformował o odwrocie z Chersonia. Po południu tego samego dnia do miasta wkroczyły pierwsze jednostki wojsk ukraińskich. 

ap/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie