Wojna w Ukrainie: Iran twierdzi, że wysyłał drony do Rosji przed wojną

Świat
Wojna w Ukrainie: Iran twierdzi, że wysyłał drony do Rosji przed wojną
PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
Krater rakietowy przed budynkiem mieszkalnym w północnym regionie Chersonia

Iran po raz pierwszy przyznał w sobotę, że dostarczył Moskwie drony. Zaznaczono jednak, że zostały one wysłane przed wojną w Ukrainę.

Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian powiedział, że "mała liczba" dronów została wysłana na kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Teheran o kłamstwo, mówiąc, że siły Kijowa codziennie zestrzeliły co najmniej 10 bezzałogowych statków powietrznych.

 

ZOBACZ: Białoruś. Łukaszenka mówił o Zełenskim: Traktowałem go jak własne dziecko

 

W najbardziej szczegółowej jak dotąd odpowiedzi Iranu Amirabdollahian zaprzeczył, że Teheran nadal dostarcza drony do Moskwy.

 

- To zamieszanie wywołane przez niektóre kraje zachodnie, że Iran dostarczył pociski i drony do Rosji, aby pomóc wojnie w Ukrainie – część rakietowa jest całkowicie błędna - cytuje go oficjalna agencja informacyjna IRNA.

 

- Część o dronach jest prawdziwa i dostarczyliśmy Rosji niewielką liczbę dronów na miesiące przed wojną na Ukrainie - powiedział.

Wzrost ataków dronów

W ostatnich tygodniach Ukraina zgłosiła gwałtowny wzrost ataków dronów na infrastrukturę cywilną, w szczególności na elektrownie i tamy, przy użyciu dronów Shahed-136 produkcji irańskiej. Rosja zaprzecza, że ​​jej siły użyły irańskich dronów do ataku na Ukrainę.

 

W przemówieniu wideo Zełenski odrzucił rozmowy o ograniczonych dostawach irańskich do Rosji, mówiąc, że Ukraina tylko w piątek zestrzeliła 11 dronów.

 

Jeśli Iran nadal będzie kłamał o rzeczach oczywistych, oznacza to, że świat podejmie jeszcze większe wysiłki w celu zbadania współpracy terrorystycznej między reżimami rosyjskim i irańskim oraz tego, ile Rosja płaci Iranowi za taką współpracę – powiedział.

an/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie