Lublin. Radni decydowali o pomniku Lecha Kaczyńskiego. Padło porównanie do Kim Dzong Una

Polska
Lublin. Radni decydowali o pomniku Lecha Kaczyńskiego. Padło porównanie do Kim Dzong Una
Polsat
W Lublinie ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego

Radni zatwierdzili budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego, który ma stanąć w Lublinie. Podczas spotkania Rady Miasta nie szczędzono krytycznych uwag na temat wyglądu monumetu - Jako żywo przypomina Kim Dzong Una - mówił jeden z radnych.

W czwartek Rada Miasta Lublin obradowała nad zatwierdzeniem budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Zgodnie z projektem, figura byłego prezydenta ma mierzyć 2,9 m, a cały pomnik będzie mieć 3,7 m wysokości i 11 m szerokości. Tłem dla postaci Kaczyńskiego będzie konstrukcja z białych i czerwonych kamiennych płyt.

 

"Umieszczona postać Lecha Kaczyńskiego jest lekko wysunięta do przodu z rękoma w geście otwartości, a zarazem podkreślania wagi patriotycznych symboli i słów znajdujących się na pomniku" - można przeczytać w uzasadnieniu do projektu.

 

ZOBACZ: 12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Abp Jędraszewski: kłamstwo smoleńskie dzieli nasz naród

 

Podczas obrad radni zwracali szczególną uwagę na to, jak będzie wyglądać pomnik Kaczyńskiego. Według lokalnych mediów, radny Dariusz Sadowski z Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka miał porównać wygląd Kaczyńskiego do Kim Dzong Una:

 

- Na razie nie mamy turystów z Korei Północnej, ale myślę, że czyliby się jak w domu. Jako żywo przypomina Kim Dzong Una - powiedział. 

 

- Nie wiem, kto jest projektantem tego pomnika, ale wystawiłabym go na pl. Teatralny w dybach i po prostu bym tyłek sprała - mówiła radna Elżbieta Dados z tej samej frakcji, która dodała, że projekt przypomina jej pomnik Stalina.

 

Mimo krytyki budowa pomnika została zatwierdzona. Pomnik ma stanąć przy pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Kto za niego zapłaci?

W uzasadnieniu do wniosku o wzniesienie pomnika prezydent Lublina Krzysztof Żuk wskazał, że środki zostały zebrane przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

 

"Środki związane z budową pomnika będą pochodzić w całości z funduszy zebranych przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i nie obciążą w żaden sposób budżetu miasta" - czytamy w uzasadnieniu.

anw/arż / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie