Marcin Ociepa: Lech Kaczyński miał rację

Polska
Marcin Ociepa: Lech Kaczyński miał rację
Polsat News
Marcin Ociepa powiedział, że "powinniśmy patrzeć na konflikt rosyjsko-ukraiński znacznie szerzej". - Tu nie chodzi o Ukrainę tylko o zderzenie świata Zachodu z autorytarną Rosję. Tu chodzi o to, czy będzie wygrywać prawo międzynarodowe, czy prawo siły - stwierdził wiceminister

- Koncentracja wojsk rosyjskich na granicy ukraińsko-rosyjskiej i na terytorium Białorusi to na ten moment zagrywka polityczno-psychologiczna. Ale oczywiście może to eskalować w kierunku konfliktu zbrojnego - powiedział Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej w nawiązaniu do napiętej sytuacji wokół Ukrainy.

Bogdan Rymanowski w programie "Gość Wydarzeń" rozpoczął rozmowę z wiceministrem obrony narodowej pytaniem o "Pegasusa". Marcin Ociepa odpowiedział, że "podsłuchu obawiają się tylko ci, którzy mają coś do ukrycia".

 

ZOBACZ: Senacka komisja ds. Pegasusa. Mariusz Kamiński: nie zamierzam uczestniczyć w jej pracach


- Opozycja próbuje nam wmawiać, że normalnie funkcjonujące, demokratyczne państwo, które ma służby wyposażone w możliwość przeprowadzenia prac operacyjnych jest czymś nienormalnym. Tymczasem jest to norma, pod warunkiem, że jest to pod kontrolą sądu - zaznaczył wiceminister.

 

Dodał, że jeśli tego typu działania dotyczą polityków to "tylko wówczas, kiedy łamią oni prawo". - Nie może być tak, że jest pewna grupa wyłączona z kontroli społecznej. Ja rozumiem, że za rządów PO mogło być inaczej i politycy PO mogli czuć się bezkarnie, ale te czasy już minęły - powiedział Ociepa. 

Napięta sytuacja wokół Ukrainy

Od wielu dni narasta międzynarodowe napięcie związane z rosyjską koncentracją wojsk, uważaną przez Zachód za przygotowanie do ofensywy na Ukrainę.

 

Na pytanie Bogdana Rymanowskiego "czy w kontekście sytuacji z Ukrainą powinniśmy zacząć się bać", Marcin Ociepa odpowiedział, że "zagrożenie dotyczy bezpośrednio Ukrainy".

 

ZOBACZ: Rosja rozpoczęła manewry marynarki wojennej na Morzu Czarnym

 

- To wszystko co teraz obserwujemy, czyli koncentracja wojsk rosyjskich na granicy ukraińsko-rosyjskiej, ale także na terytorium Białorusi to na ten moment zagrywka polityczno-psychologiczna. Ale oczywiście może to eskalować w kierunku konfliktu zbrojnego - stwierdził Marcin Ociepa.

Ociepa: musimy być gotowi na każdy scenariusz 

Wiceminister zaznaczył także, że "musimy być gotowi na każdy scenariusz". - To nie jest taka sytuacja jak kilka lat temu z Gruzją, która jest jednak od Polski oddalona. Ukraina jest naszym bezpośrednim sąsiadem - powiedział.

 

WIDEO, program "Gość Wydarzeń": 

 


- Lech Kaczyński miał rację, kiedy lecąc do Tbilisi przewidywał wspólnie z liderami Europy Środkowo-Wschodniej, że kolejna będzie Ukraina, a później, być może, państwa bałtyckie, Polska. Więc już wówczas należało upominać się o jedność świata Zachodu - zaznaczył wiceminister. 

 

ZOBACZ: Macron: Rosja nasila działanie destabilizacyjne. Prezydent zapowiada reakcję w razie agresji

 

Marcin Ociepa powiedział również, że "powinniśmy patrzeć na konflikt rosyjsko-ukraiński znacznie szerzej". - Tu nie chodzi o Ukrainę tylko o zderzenie świata Zachodu z autorytarną Rosją. Tu chodzi o to, czy będzie wygrywać prawo międzynarodowe, czy prawo siły - stwierdził wiceminister.

Ociepa: zmienia się natura konfliktu

Dziennikarz zapytał wiceministra, czy Rosjanie zgromadzili już na granicy z Ukrainą wystarczająco dużo sił, żeby doszło do "zmasowanego ataku z każdego kierunku".


- Zmienia się natura konfliktu i wojna hybrydowa nie wymaga znacznej ilości sił. Dzisiaj ataki cybernetyczne, wojska specjalne są wystarczające, żeby zasiać nie tylko ferment, ale i śmierć. Poza tym, jeśli doszłoby do inwazji ze strony Rosji, to może być ona tylko punktowa - odpowiedział Marcin Ociepa.

 

Drugim gościem środowego wydania programu był były minister zdrowia, eurodeputowany PO Bartosz Arłukowicz.

 

Wszystkie odcinki programu "Gość Wydarzeń" dostępne są w serwisie polsatnews.pl.

pdb/nb / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie