Lech Kaczyński nagrodzony przez »Wprost«. "Zdobył pozycję numeru 2 w »Solidarności«"

Polska
Lech Kaczyński nagrodzony przez »Wprost«. "Zdobył pozycję numeru 2 w »Solidarności«"
PAP/Radek Pietruszka
Gala Człowieka Roku "Wprost" miała miejsce w hotelu Renaissance na Okęciu

- Dzięki niemu Polska wygląda tak jak wygląda, a u władzy są ci, którzy są - wspominał Lecha Kaczyńskiego jego brat Jarosław. Kaczyński odebrał w poniedziałek wyróżnienie, które przyznał nieżyjącemu prezydentowi "Wprost" z okazji 30-lecia swojego plebiscytu człowieka roku.

Lech Kaczyński odegrał w dziejach ostatnich 30 lat bardzo znaczącą i sprawczą rolę; choć był często na drugim planie, był człowiekiem skromnym i cichym, to jednak potrafił oddziaływać na bieg wydarzeń - podkreślił wicepremier i prezes PiS.

 

- Jeżeli dzisiaj Polska wygląda tak jak wygląda, jeżeli dzisiaj u władzy są ci, którzy są; jeżeli trwa to już lata; jeżeli Polska jest także polem politycznego starcia, w którym szansę mają obydwie strony, ale dziś jedna z nich realizuje swój program daleko idących przemian, to dzięki niemu - wspominał brata Jarosław Kaczyński, nadmieniając, że "program ten przedstawiony został 30 lat temu, a działania w tym kierunku zaczęły się jeszcze wcześniej".

 

"Dzieje tego programu, dzieje tego działania, to dzieje ludzi, ale przede wszystkim dzieje organizacji politycznych, które mogły powstać i funkcjonować tylko dzięki niemu" - dodał Jarosław Kaczyński.

 

ZOBACZ: Droga ekspresowa S19 nazwana imieniem Lecha Kaczyńskiego. Prezes PiS: miał jednolity życiorys

 

- To był początek, punkt odbicia. Potrafił zdobyć bardzo poważną pozycję, z czasem numeru dwa w Solidarności (bo wiadomo, numerem jeden był Lech Wałęsa, tego wtedy nikt nie kwestionował i nie mógł zakwestionować, niezależnie od wszystkiego, co później się wydarzyło). Właśnie dzięki temu mogłem zostać w 1989 roku naczelnym redaktorem tygodnika "Solidarność", a dzięki niemu i dzięki temu, że mój śp. brat był zastępcą Lecha Wałęsy, można było założyć Porozumienie Centrum - powiedział Kaczyński.

 

Laureatem nagrody Człowiek Roku "Wprost" 2021 r. został piłkarz Robert Lewandowski. Redakcja tygodnika „Wprost” od 1991 roku nagradza osoby, które w minionym roku wywarły największy wpływ na życie społeczne, polityczne czy gospodarcze w Polsce.

pdb/sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie