Lech Kaczyński pojawi się na banknocie. Jaki będzie jego nominał?

Polska
Lech Kaczyński pojawi się na banknocie. Jaki będzie jego nominał?
Wikimedia Commons/Kancelaria Prezydenta
Banknoty mają pojawić się w listopadzie 2021 roku

Narodowy Bank Polski planuje w listopadzie przyszłego roku wyemitować banknot kolekcjonerski z byłym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim - wynika z planu emisji NBP na 2021 rok.

Banknot z serii "Warto być Polakiem" upamiętniający byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, będzie miał wartość nominalną 20 złotych. Do obiegu ma trafić 60 tys. egzemplarzy banknotu - pierwsze mają pojawić się w listopadzie 2021 roku. 

 

Wśród nowych monet i banknotów kolekcjonerskich, które pojawią się w przyszłym roku, znajdą się również m.in. kontynuacja serii "Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni" i "Wielcy polscy ekonomiści", "Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku. Agresja Niemiec na Polskę" oraz "Pamięci ofiar stanu wojennego".

 

ZOBACZ: Ulica Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Trzaskowski zaproponuje w sierpniu, gdzie ją utworzyć

 

Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku. Był prawnikiem, działaczem opozycji demokratycznej, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, I wiceprzewodniczącym NSZZ "Solidarność" (1990-1991), parlamentarzystą, ministrem stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP (1991), prezesem NIK (1992-1995), ministrem sprawiedliwości (2000-2001), współzałożycielem i prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość (2001-2003), prezydentem Warszawy (2002-2005) oraz współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

W 2005 roku został wybrany na urząd Prezydenta RP. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem, którym udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie