Fogiel: Dopiero za rządów PiS zniknął proceder kupowania "na zeszyt"

Polska
Fogiel: Dopiero za rządów PiS zniknął proceder kupowania "na zeszyt"
Polsat News
Radosław Fogiel

We wrześniu inflacja w Polsce wyniosła 17,2 proc. Według rzecznika PiS narracja, że za najwyższą inflację od lat odpowiada rząd PiS nie jest prawdziwa. - Z największą inflacją od lat mierzą się też inne europejskie kraje, również w USA inflacja jest najwyższa od wielu lat - stwierdził Radosław Fogiel. Jak dodał, to za rządów PiS zniknął proceder kupowania "na zeszyt".

Na początku programu rzecznik PiS został zapytany o słowa prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, który w weekend podczas wizyty w Kołobrzegu przywołał pewną anegdotę z przeszłości mającą zobrazować nędzę w jakiej żyli Polacy za poprzednich rządów.

 

- Ludzie byli wtedy tak biedni, że zbierali po lasach kartofle zasadzone dla dzików przez leśników - powiedział Kaczyński o okresie rządów koalicji PO-PSL.

 

ZOBACZ: Koszalin. Jarosław Kaczyński o akcjach protestujących: Jeśli komuś służą, to z pewnością Putinowi

 

- To jest historia, którą pan prezes usłyszał od leśników, kiedy lata temu był na północy Polski. Leśnicy opowiadali, że sadzili kartofle do karmienia dzików, a te kartofle znikały. Niestety, takie były czasy - powiedział Fogiel.

 

- Doskonale wiemy, że dopiero za rządów PiS zniknął masowy proceder kupowania "na zeszyt" - dodał.

"Jest łatwe wyjście z tej sytuacji"

Fogiel został również zapytany o inflację. We wrześniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2021 r. o 17,2 proc., a w stosunku do sierpnia 2022 r. wzrosły o 1,6 proc. - powiadomił pod koniec września Główny Urząd Statystyczny. 

 

Według rzecznika PiS narracja, że za najwyższą inflację od lat odpowiada rząd PiS nie jest prawdziwa. - Z największą inflacją od lat mierzą się też inne kraje Europy, w Estonii przekroczyła już 20 proc., również w USA inflacja jest najwyższa od wielu lat - przypomniał.

 

ZOBACZ: "Wydarzenia". Osoby starsze zmuszone do bolesnych wyborów. Żywność czy leki?

 

- Inflacja ma bezpośredni związek z wojną. Nie twierdzę, że jest prosta zależność, że im bliżej Ukrainy i Rosji, tym większa inflacja, ale widać, że kraje, które są bardzo zagrożone i bardzo zaangażowane mierzą się z wysoką inflacją - dodał.

 

Rzecznik PiS zwrócił rownież uwagę na "inne przyczyny wysokiej inflacji", do których zaliczył pandemię koronawirusa. 

 

- W czasie pandemii staliśmy przed wyborem. Mogliśmy machnąć ręką i pozwolić na tysiące bankructw albo wspomóc przedsiębiorców i wybraliśmy to drugie rozwiązanie. Dzisiaj też jest łatwe wyjście z tej sytuacji - schłodzić gospodarkę, zwiększyć bezrobocie, zwiększyć zakres ubóstwa i inflacja zniknie. Ale to nie jest dobre rozwiązanie - stwierdził.

Kto następcą Dworczyka?

Fogiel odniósł się również do medialnych spekulacji na temat byłego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który miał dostać propozycję objęcia funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów po Michale Dworczyku. 

 

- Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Myślę, że to jest kwestia dni, może tygodni - powiedział.

 

ZOBACZ: Michał Dworczyk złożył rezygnację. Powodem "względy osobiste"

 

- Minister Dworczyk dobrze sprawdzał się w tej pracy. Zastąpi go na pewno ktoś nie gorszy - dodał. Nie chciał jednak spekulować na temat konkretnych nazwisk, żeby "nie narażać się na gniew szefa partii". 

 

Rzecznik PiS przypomniał jednak, że Kuchciński póki co jest szefem komisji spraw zagranicznych.

 

- Radzi sobie na tym stanowisku bardzo dobrze. Jest bardzo doświadczonym politykiem, dobrym organizatorem - podkreślił. - Myślę, że sprawdziłby się na wielu stanowiskach - dodał.

 

WIDEO: Radosław Fogiel w programie "Gość Wydarzeń"

 

Reparacje od Niemiec

W dalszej części programu poruszony został również temat reparacji od Niemiec. We wtorek podczas wizyty w Polsce temat skomentowała szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock. 

 

- Kwestia reparacji z punktu widzenia rządu federalnego jest kwestią zamkniętą - oświadczyła stanowczo.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Niemcy próbują budować barykadę, którą przyjdzie nam forsować

 

Z jej osądem nie zgodził się jednak Fogiel, który podkreślił również reakcję polskiego szefa MSZ w tej sprawie. - Minister Zbigniew Rau bardzo jasno wyłożył nasze polskie racje w tej sprawie, mówiąc, że żaden system etyczny i moralny nie pozwala na to, żeby to ten, kto popełnił zbrodnie, sam określał zakres swojej winy - powiedział.

 

- W sprawie reparacji realizujemy plan, tak jak zapowiadaliśmy. Został ogłoszony raport, powstała nota dyplomatyczna. Powoli, powoli, ale spokojnie do celu - stwierdził.

 

- My wielokrotnie mówiliśmy, że to będzie długa droga. Trzeba skruszyć ten niemiecki opór. Ja się nie dziwię, że Niemcy nie wyrywają się do płacenia, ale prawda, sprawiedliwość i racja moralna są po naszej stronie - dodał.

 

Więcej odcinków programu "Gość Wydarzeń" znajdziesz pod tym linkiem.

nb/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie