Rosja. Władimir Putin: Próby rozwiązanie problemu pokojowo zakończyły się niepowodzeniem

Świat
Rosja. Władimir Putin: Próby rozwiązanie problemu pokojowo zakończyły się niepowodzeniem
PAP/EPA/ALEXEI KUDENKO/SPUTNIK/KREMLIN POOL / POOL
Wojna w Ukrainie. Władimir Putin o sytuację w Donbasie obwinia "reżim w Kijowie"

Naszym obowiązkiem jest udzielić pomocy mieszkańcom Donbasu. I Rosja to robi. Wszystkie nasze próby rozwiązania tego problemu w sposób pokojowy zakończyły się niepowodzeniem ze względu na stanowisko reżimu w Kijowie - powiedział Władimir Putin, cytowany przez prokremlowską agencję Ria Nowosti.

Władimir Putin o tym, jak jego zdaniem wygląda sytuacja w Donbasie mówił podczas ogólnorosyjskiego forum ekologicznego z udziałem młodzieży.

- Ta tragedia, która teraz ma miejsce w Donbasie to wynik działania nacjonalistycznego, neonazistowskiego reżimu, który w 2014 roku siłą przejął władzę, po czym rozpoczął walki w Donbasie. Dwukrotnie przeprowadzali poważne operacje wojenne z wykorzystaniem artylerii, lotnictwa, ciężkiego sprzętu i tak dalej. I to ma miejsce do tej pory - powiedział Putin.

 

ZOBACZ: Rosja. Pogrzeb Michaiła Gorbaczowa. Władimir Putin nie pojawi na uroczystościach


Według Putina, obowiązkiem Rosji jest obrona mieszkańców Donbasu. - Naszym obowiązkiem jest udzielić pomocy tym ludziom. I Rosja to robi. Wszystkie nasze próby rozwiązania tego problemu w sposób pokojowy zakończyły się niepowodzeniem ze względu na stanowisko reżimu w Kijowie - mówił.

Putin podczas przemowy zwrócił uwagę na odwagę rosyjskich żołnierzy, którzy bronią mieszkańców Donbasu. - Zdumiewa mnie odwaga tych ludzi - dodał.

Wojna w Ukrainie. Głównym celem Rosji jest Donbas

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, Donbas wciąż pozostaje głównym celem Rosji. Jak podkreślono w poniedziałkowym komunikacie, główne osie natarcia pozostają w Awdijiwce w pobliżu Doniecka i wokół Bachmutu.

 

ZOBACZ: Władimir Putin kurczowo trzyma się stołu. To może wskazywać na chorobę


- Politycznym celem operacji w Donbasie niemal na pewno pozostaje kontrolowanie całego obwodu donieckiego, dzięki czemu Kreml mógłby ogłosić "wyzwolenie" Donbasu - napisano. Jak dodano, ten cel miał być już wielokrotnie osiągnięty przez siły rosyjskie. Zdaniem Brytyjczyków, Rosji nie uda się osiągnąć tego celu do połowy września, co skomplikuje plany przeprowadzenia referendum w sprawie przyłączenia ziem ukraińskich do Federacji Rosyjskiej.

Według narracji Kremla wojna w Ukrainie, która nazywana jest "operacją specjalną" ma na celu obronę ludności. Rosja o działania wojenne, których się dopuszcza w Ukrainie obwinia władzę w Kijowie.  

anw/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie