Rosja. Pogrzeb Michaiła Gorbaczowa. Władimir Putin nie pojawi na uroczystościach

Świat
Rosja. Pogrzeb Michaiła Gorbaczowa. Władimir Putin nie pojawi na uroczystościach
Reuters
Gorbaczow zmarł we wtorek 30 sierpnia 2022 roku. Miał 91 lat. Od początku lipca przebywał w szpitalu

Prezydent Rosji Władimir Putin nie weźmie udziału w pogrzebie ostatniego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa - poinformował Kreml. Jego rzecznik Dmitrij Pieskow przekazał, że Putin złożył w czwartek wieniec przy otwartej trumnie w moskiewskim Centralnym Szpitalu Klinicznym. Uroczystości pogrzebowe zaplanowane są na sobotę w Moskwie.

Jak podaje Reuters, Putin nie znajdzie czasu na pożegnanie ostatniego przywódcy ZSRR. - Niestety, harmonogram pracy prezydenta nie pozwoli mu na to trzeciego września, więc postanowił zrobić to dzisiaj - powiedział w czwartek Pieskow.

 

Putin pojawił się przy trumnie Gorbaczowa w sali żałobnej moskiewskiego Centralnego Szpitala Klinicznego, gdzie pożegnał się ze zmarłym i złożył kwiaty. 

 

ZOBACZ: Michaił Gorbaczow nie żyje. Miał 91 lat

 

Gorbaczow zmarł we wtorek 30 sierpnia 2022 roku. Miał 91 lat. Od początku lipca przebywał w szpitalu. 

Nie będzie pogrzebu państwowego 

Gorbaczow jest pierwszym rosyjskim przywódcą od czasów Nikity Chruszczowa, któremu nie zostanie zorganizowany pogrzeb państwowy. Pieskow zaznaczył jednak, że uroczystość będzie zawierał "elementy" państwowe, w tym wartę honorową. 

 

Borys Jelcyn, który zmarł w czasie, kiedy Putin był prezydentem, został pożegnany uroczystością zorganizowaną przez państwo. Pogrzeb transmitowany był przez ogólnokrajową telewizję. Ogłoszono też żałobę narodową. 

 

"The Gurdian" przypomina, że "Putin miał napięte relacje z Gorbaczowem, który zainicjował politykę, jaka ostatecznie doprowadziła do upadku Związku Radzieckiego". Prezydent Rosji upadek ZSRR nazwał "największą geopolityczną katastrofą stulecia".

 

 

Również Gorbaczow nie darzył obecnego włodarza Kremla sympatią. Krytykował go m.in. za "cofanie demokratycznych reform i ponowne wprowadzanie elementów represji, które czasem przypominały epokę sowiecką".

 

ZOBACZ: Świat żegna Michaiła Gorbaczowa. "Zmienił bieg historii"

 

Ceremonia pożegnalna Gorbaczowa odbędzie się w sobotę w Sali Kolumnowej Domu Związków w Moskwie. Z zapowiedzi Władimira Poliakowa, sekretarza prasowego Fundacji Gorbaczowa wynika, że każdy kto chce będzie mógł wejść do sali.

 

Córka zmarłego miała przekazać agencji Interfax, że pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Nowodziewiczym. Ostatni przywódca ZSRR spocznie obok żony Raisy, która zmarła w 1990 roku. 

Kim był Michaił Gorbaczow?

Michaił Gorbaczow był Sekretarzem Generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1985–1991, a między 1988 a 1990 przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR.

 

Podczas swoich rządów rozpoczął proces "pierestrojki", mającej uzdrowić gospodarkę Związku Radzieckiego. Chciał również znormalizować stosunki z państwami Zachodu.

 

W 1990 roku został pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. W tym samym roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Na Zachodzie ceniony był za wkład w zakończenie zimnej wojny. 

ap/grz/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie